Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi preferují koupi staršího bytu či domu, na nový nemají peníze

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

V případě pořízení vlastního bydlení největší část Čechů, téměř 40 procent, dává přednost koupi staršího bytu či domu a následné rekonstrukci. Důvodem jsou v 60 procentech případů peníze, na novostavbu lidé nemají. Při rekonstrukci by se 43 procent lidí spoléhalo na vlastní úspory. Vyplývá to z průzkumu Stavební spořitelny České spořitelny z května mezi 840 respondentů.

Na 39 procent respondentů průzkumu by si s ohledem na situaci na trhu a své možnosti pořídilo spíše starší dům nebo byt a vydalo by se cestou rekonstrukce. K novostavbě se přiklání třetina Čechů. Osm procent by volilo přístavbu u rodičů či prarodičů a osm procent by si pořídilo družstevní bydlení.

Nejčastěji chtějí lidé na rekonstrukci využít své finance (44 procent). Necelá třetina Čechů spoléhá na stavební spoření nebo úvěr ze stavebního spoření. U pořízení nového bydlení vzhledem k finanční náročnosti vede hypotéka (43 procent).

"Vlastní bydlení je stále snem většiny Čechů, a to i přes dramaticky sníženou dosažitelnost bytů či domů způsobenou malou nabídkou a růstem cen nemovitostí i zvýšením úrokových sazeb hypoték. Podle našeho průzkumu chce bydlet ve vlastním devět z deseti Čechů," uvedl předseda představenstva spořitelny Libor Vošický.

Rostoucí ceny elektřiny a plynu nutí Čechy zateplovat, měnit vytápěcí návyky a pořizovat alternativní udržitelné zdroje energie. Podle průzkumu 61 procent Čechů omezuje spotřebu, tedy méně topí, dávají si pozor, aby zbytečně nesvítili apod. Na 16 procent respondentů se snaží minimalizovat tepelné ztráty, takže zateplují, vyměňují okna, instalují rekuperaci atd. Dalším způsobem jak ušetřit, je pořídit úspornější zdroj vytápění. Češi pořizují tepelná čerpadla (pět procent), fotovoltaické panely (šest procent) nebo nový kotel (pět procent).

Témata:  Češi byty

Související

Aktuálně se děje

22. ledna 2026 8:29

Svatba může být příští týden. Dara Rolins odhalila, jaký je plán

Dara Rolins nestihla do roka a do dne od zásnub svatbu se snoubencem Pavlem Nedvědem. O to častěji teď čelí dotazům, kdy konečně na veselku dojde. Známá zpěvačka se i z toho důvodu rozhodla, že alespoň něco prozradí. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Zlato

Komentář

Zlato se blíží historické hranici. Nahrává mu dění kolem Trumpa, má to ale háček

Zlato dnes poprvé v historii překročilo cenu 95 000 Kč za unci, stříbro je zase dnes dějinně poprvé dražší než 1750 Kč za unci. Rekordnímu růstu cen drahých kovů nahrává dění kolem Trumpa; už tuto středu může Nejvyšší soud USA zneplatnit jeho cla, přičemž kovům svědčí i prezidentův nynější útok na šéfa americké centrální banky a jeho možný úder na Írán. Lze předpokládat zintenzivnění nákupní horečky ze strany drobných investorů skupujících například zlaté nebo stříbrné mince v očekávání dalšího cenového nárůstu.