Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česká pošta od dubna zvýší tarifní mzdy v průměru o pět procent

Česká pošta, ilustrační fotografie
Česká pošta, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Česká pošta od 1. dubna navýší tarifní mzdy v průměru o pět procent. Zároveň zaměstnanci pošty dostanou hodnotnější stokorunové stravenky místo devádesátikorunových, ale přispívat si na ně budou stejně jako dosud 20 Kč. Na navýšení mezd a vyšší stravenky vynaloží podnik do prosince 397,3 milionu Kč. ČTK to dnes řekl mluvčí firmy Matyáš Vitík.

Odborové organizace přijaly návrh vedení podniku jako značně nedostatečný. Vnímají ho jako první krok, kterým se přiblíží ke svému návrhu, jímž je navýšení mezd o deset procent. Obě strany se dohodly, že jednání o mzdách s ohledem na ekonomickou situaci firmy budou pokračovat v červnu, dodal mluvčí pro ČTK. Aktuální vyjádření odborů ČTK zjišťuje.

Loni Česká pošta mzdy nezvyšovala, pouze zaměstnancům vyplácela mimořádné odměny. Podle odborářů je průměrná mzda pošťáků dlouhodobě nižší, než je celorepublikový průměr. Nyní je podle nich zhruba 8000 Kč pod průměrnou mzdou v ČR, která přesahuje 40.000 Kč.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na začátku února oznámil, že stát letos zahájí rozsáhlou transformaci České pošty. Jejím cílem bude redukce nákladů a zmodernizování jejích služeb. Řešit se bude i možné rozdělení státního podniku a služeb.

Česká pošta předloni snížila ztrátu o polovinu na 681 milionů korun. V předchozím roce vykázala propad 1,37 miliardy korun. Provozní výnosy vzrostly o 400 milionů na 19,55 miliardy korun. Státní podnik provozuje 3200 poboček a zaměstnává zhruba 25.000 lidí. Od státu má nárok na úhradu nákladů za poskytování základních služeb do výše 1,5 miliardy Kč. Limit pro kompenzaci by se měl podle návrhu Rakušana odstranit.

Témata:  Česká pošta

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy