reklama

Pokles počtu ubytovaných v metropoli ve třetím čtvrtletí o 67,5 procenta následoval po snížení o téměř 94 procent o čtvrtletí dřív. Na ubytovací zařízení v Praze dopadla vládní opatření zavedená proti šíření epidemie koronaviru a omezení pro cestování mezi jednotlivými státy. "Letní sezona přinesla oživení poptávky po ubytování, ale pouze z řad domácích hostů, cizinci stále chyběli," uvedl ČSÚ.

Nocí, které lidé v hotelech, penzionech a kempech v hlavním městě ve třetím čtvrtletí strávili, ubylo meziročně o 70 procent na 1,63 milionu. Počet noclehů zahraničních hostů se snížil téměř o 80 procent, přenocování lidí z ČR bylo meziročně o 13 procent víc. Noci, které strávili v ubytovacích zařízeních cizinci, ale stále převažovaly, na zahraniční hosty připadalo šest z deseti noclehů.

Praha je mezi kraji na turistech z ciziny dlouhodobě nejvíc závislá. V ostatních regionech se ve třetím čtvrtletí počet hostů nikde nesnížil více než o desetinu a v šesti krajích se dokonce meziročně zvýšil. Podobné to bylo s počtem noclehů, kde byl vedle hlavního města pokles znatelný už jen v Karlovarském kraji, kterému chyběli zahraniční lázeňští hosté.

Celorepublikově klesl počet hostů v ubytovacích zařízeních ve třetím čtvrtletí meziročně o 20,7 procenta na šest milionů. V hotelech nebo penzionech strávili turisté 17,4 milionu nocí, což bylo o 16,8 procenta méně než loni. Hluboko pod loňskými čísly zůstaly podle statistiků příjezdy ze všech zemí, které jsou v návštěvnosti ČR klíčové.

reklama