reklama

Zvětšení

Tento důležitý parametr určuje, o kolik se vám pozorovaný objekt přiblíží. Většinou bývají využívány dalekohledy se zvětšením 8x či 10x, to tedy znamená, že cíl uvidíte osmkrát, případně desetkrát blíže. Zvětšení byste měli vybírat podle toho, jak dalekohled budete používat. Pokud totiž budete pozorovat pouze z ruky, modely se zvětšením 8–10x jsou nejlepší volbou. V případě, že by tato hodnota byla větší, obraz bude velmi náchylný na roztřesenost. Ovšem použít můžete také stativ, který vám umožní vybírat i z dalekohledů s větším zvětšením.

Průměr objektivu

Čím větší je průměr objektivu, tím ostřejší a jasnější obraz z něj získáte. Z toho tedy vyplývá, že dalekohledy s označením 8x40 poskytnou značně lepší obraz než dalekohledy 8x25, i přesto, že oba typy přiblíží daný objekt osmkrát. Obecně se dá říci, že dalekohled s průměrem objektivu 40 je zlatou střední cestou. Poskytuje skvělý výhled, přičemž jeho váha není příliš velká.

Pokud však hledáte spíše lehkou výbavu, poohlédněte se raději po dalekohledech s průměrem kolem 30 a 32. Jestliže si svou loveckou výpravu nedokážete představit bez dalekohledu na očích, pak bude skvělou volbou průměr objektivu 50. U toho je však třeba počítat s tím, že takový dalekohled už se poměrně pronese. Ovšem za ten výhled se to vyplatí.

Porro vs. Roof Prism

U dalekohledů s Porro Prism konstrukcí se světlo lomí do tvaru písmene Z, poskytují tak jasnější obraz a větší hloubku ostrosti než takzvané střechové dalekohledy při stejném zvětšení, průměru objektivu i optické kvalitě. Jsou poměrně robustní a jejich výroba je levná. Nicméně střechové, nazývané také roof dalekohledy, mají menší hmotnost a jsou mnohem příjemnější při držení v ruce. Jsou tvořeny rovnými tubusy bez zalomení, což zajišťuje pohodlnější používání.

Povrchová úprava

Kvalitní pogumování se postará o to, že se dalekohled bude dobře držet, aniž by vyklouzával z rukou. Navíc poskytuje také ochranu před různými vnějšími vlivy. Proto je důležité vybírat dalekohled s takovouto povrchovou úpravou. Upravena navíc může být také optika speciálními látkami, díky tomu se dalekohled nebude uvnitř mlžit. I to je důležitým parametrem.

img-responsive

Co byste měli vědět před výběrem dalekohledu? | foto: Shutterstock

Další lovecké vybavení

Pokud chcete dalekohled využívat často, vyplatí se pořídit i stativ. I pokud máte pocit, že dalekohled v ruce udržíte stabilně, pravděpodobně budete překvapeni, jak snadno se obraz může roztřást. Stačí k tomu totiž třeba jen poryv větru, hluboké dýchání při námaze, či dokonce samotný puls. Za pomoci stativu snadno spatříte i nepatrný pohyb v okolní krajině, kterého byste si z ruky běžně nevšimli.

Kromě samotných dalekohledů však oceníte také další lovecké potřeby. Mezi základní vybavení většinou patří třeba termovize, fotopasti, různé vábničky a vnadidla. Pro úspěšný lov vám tyto vymoženosti velmi pomohou.

Kvalitní vybavení je totiž nezbytnou součástí, která vám zajistí také komfort. Po takové lovecké výpravě už se pak jen nabízí pohodlně se usadit na gauč a vyprávět o svých zážitcích, či nabrat síly na další dobrodružství.

Výběr kvalitního loveckého vybavení si žádá velkou pozornost. Zorientovat se ve všech parametrech totiž není zpočátku vůbec jednoduché. Ovšem jakmile se do toho dostanete, hravě vyberete přesně to vybavení, které je ideální pro vaše potřeby.

reklama