reklama

Auto, které vás nezklame

Na cestu do Tater není třeba nakupovat drahé vybavení, ale rozhodně není moudré podcenit základní přípravu. Myslete na to, že jedete do hor, a to něco obnáší. Především pamatujte na vhodný dopravní prostředek. Točité horské silnice nemusí vaše městské autíčko dobře zvládnout, a proto se nebojte si od někoho půjčit výkonnější vůz, třeba nějaké SUV. Pokud máte malé děti, nezapomeňte pořídit nášlapy, které jim usnadní výstup i nástup.

Nepodceňte ani počasí – do Tater se vyplatí jezdit zejména na letní sezónu, kdy je většina stezek dobře přístupných a nehrozí ani náhlé sněhové bouřky nebo něco podobného. Přesto stále platí, že počasí v horách je mimořádně proměnlivé a na déšť musíte být nachystaní vždy.

Bydlete pohodlně

Tatry jsou turistickým regionem, takže není problém najít příjemné ubytování. Můžete navštívit hotel Nízké Tatry, nebo využít nabídky soukromníků, kteří často pronajímají celé apartmány se snadnou dostupností na ta nejhezčí místa. Pamatujte na to, že v národním parku je zakázáno kempovat, takže na bivakování raději zapomeňte. Dost možná by vám to na nějakém odlehlém místě prošlo, ale proč riskovat, když se tak navíc sami vystavujete riziku setkání s nějakým dravcem nebo špatným počasím.

Kvalitní a funkční oblečení

Jedete do hor a podle toho se také oblékněte. Žabky a šaty nechte doma. Daleko více se vám bude hodit termoprádlo, sportovní kalhoty, kvalitní ponožky a boty. Tenisky rozhodně nestačí, sáhněte rovnou po pohorkách, které vám zajistí stabilní chůzi i po kluzkém a kamenitém terénu. Do batohu s sebou vždy sbalte i něco teplého. Uvidíte, že když v horách zajde slunce, rádi využijete možnosti obléct mikiny s kapucí a trochu se zahřát. Chybět nesmí nepromokavá bunda a také alespoň tenké rukavice a čepice. Netahejte s sebou ale zbytečnosti, každé kilo navíc se vám v horách pěkně pronese.

Pro všechny případy se vybavte i nezbytnostmi, které vám mohou hodně pomoci v případě potíží. Rozhodně by vám nemělo chybět:

  • sluneční brýle
  • lékárnička (zejména náplasti, obinadlo, šátek)
  • mobilní telefon (s nabitou baterkou)
  • čelovka
  • doklady, kartička pojišťovny, cestovní pojištění

Každý chodí do hor za jiných cílem, někdo se jen nadýchat čerstvého vzduchu, jiný fotit krásnou krajinu a další třeba poznávat neobjevená místa. Podle toho zvolte své další vybavení. Dnes je už docela nezbytností fotoaparát, hodí se i vybrat dalekohled, který vám umožní pozorovat zvířata nebo rozlehlou krajinu okolo.

Jídlo, které dodá energii

V neposlední řadě nesmí chybět i něco dobrého na zub. V horách velmi rychle vyhládne a spoléhat jen na chaty, které vždy nemusí být vybavené a otevřené, se nevyplácí. K jídlu si berte to, co vám chutná, výdej budete mít slušný, tak se není třeba zásadně omezovat. Nutný je zejména dostatek tekutin, ale radost vám udělá i čokoládová tyčinka nebo něco podobně sladkého. Pokud vyrazíte na túru na podzim během chladných dnů, může být dobrý nápad vzít s sebou termosku s teplým čajem na zahřátí. Hodit se bude i univerzální nůž, kterým si můžete nakrájet pečivo či salám. Mnoho turistů doporučuje používat Acta Non Verba nože, které jsou velmi ostré a kvalitní, ale pokud takový nemáte, vystačíte si s čímkoliv, co aspoň trochu řeže. Doma nenechte ani dobrou náladu, a hlavně rozum – žádná fotka ani výhled nestojí za riziko zranění.

reklama