reklama

OPEC nyní předpokládá, že globální poptávka po ropě bude v prvním čtvrtletí příštího roku činit v průměru 99,13 milionu barelů denně. Svou prognózu z minulého měsíce tak zlepšil o 1,11 milionu barelů denně, uvedla agentura Reuters.

Odhady pro růst poptávky v celém letošním i příštím roce ale kartel ponechal beze změny. Letos by se tak poptávka měla zvýšit o 5,65 milionu barelů denně a příští rok o dalších 4,15 milionu barelů denně. Měla by se tak dostat nad úroveň roku 2019, tedy z období před příchodem pandemii covidu-19.

"Část oživení (poptávky po ropě), která se dříve očekávala ve čtvrtém čtvrtletí 2021, se posunuje do prvního čtvrtletí 2022," uvedl OPEC ve své zprávě. "Předpokládá se, že dopad nové varianty omikron bude mírný a krátkodobý, protože svět je lépe připraven na zvládání covidu-19 a souvisejících úkolů," dodal.

Skupina OPEC+, kterou tvoří OPEC a jeho spojenci v čele s Ruskem, se v červenci dohodla, že bude od srpna každý měsíc zvyšovat denní produkci ropy o 400.000 barelů. Začátkem tohoto měsíce potvrdila, že bude v dohodnutém tempu zvyšování těžby pokračovat i v lednu, a to navzdory obavám z dopadů omikronu.