Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ekonomická hrozba přijde z Německa? Banka zveřejnila novou prognózu

EUR - evropská měna
EUR - evropská měna
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Hospodářský růst v Německu v letošním čtvrtém čtvrtletí zůstane slabý, není však důvod obávat se recese. Ve své měsíční zprávě to dnes uvedla německá centrální banka. Deutsche Bundesbank, jak zní její oficiální název, také upozornila na známky stabilizace vyhlídek německého průmyslového sektoru.

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa ve třetím čtvrtletí vzrostl o 0,1 procenta po poklesu o 0,2 procenta ve druhém kvartálu. Německo se tak těsně vyhnulo recesi, která se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí ekonomického poklesu za sebou.

Německý průmysl se v poslední době potýká se zpomalováním růstu světové ekonomiky. K jeho potížím přispívá přetrvávající nejistota spojená s plánovaným odchodem Británie z Evropské unie a s obchodní válkou mezi Spojenými státy a Čínou.

Německá vláda v letošním roce očekává růst HDP o půl procenta po loňské expanzi o 1,4 procenta. Příští rok má ekonomika podle vládní prognózy vzrůst o jedno procento. Německo je největší ekonomikou v Evropě a zároveň největším obchodním partnerem České republiky.

Témata:  Německo ekonomika Deutsche Bank

Související

Aktuálně se děje

1. února 2026 13:42

31. ledna 2026 21:44

Ficův poradce Lajčák rezignuje. Objevil se v Epsteinových dokumentech

Miroslav Lajčák končí na postu poradce slovenského premiéra Roberta Fica pro zahraniční politiku. Předseda vlády oznámil, že přijímá Lajčákovu nabídku na ukončení spolupráce, ke které došlo po zveřejnění dalších dokumentů v kauze sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Zlato

Komentář

Zlato se blíží historické hranici. Nahrává mu dění kolem Trumpa, má to ale háček

Zlato dnes poprvé v historii překročilo cenu 95 000 Kč za unci, stříbro je zase dnes dějinně poprvé dražší než 1750 Kč za unci. Rekordnímu růstu cen drahých kovů nahrává dění kolem Trumpa; už tuto středu může Nejvyšší soud USA zneplatnit jeho cla, přičemž kovům svědčí i prezidentův nynější útok na šéfa americké centrální banky a jeho možný úder na Írán. Lze předpokládat zintenzivnění nákupní horečky ze strany drobných investorů skupujících například zlaté nebo stříbrné mince v očekávání dalšího cenového nárůstu.