Maďarsko má nyní nejvyšší základní úrokovou sazbu v Evropské unii. Koncem června maďarská centrální banka základní úrok zvýšila o 1,85 procentního bodu na 7,75 procenta. Maďarský forint nicméně minulý týden klesl na nové rekordní minimum vůči euru. Po dnešním oznámení o dalším zvýšení základního úroku sice posílil, od začátku roku nicméně nadále ztrácí zhruba deset procent, napsala agentura Reuters.

Maďarskou měnu tlačí dolů mimo jiné vysoký rozpočtový deficit a spory kolem financí z fondů Evropské unie. Analytik Peter Virovacz ze společnosti ING předpokládá, že maďarská centrální banka bude úrokové sazby dál zvyšovat. "Úrokové sazby se určitě dostanou na dvouciferné úrovně," uvedl. Základní sazba se podle něj vyšplhá na 12 až 14 procent.

Maďarský statistický úřad minulý týden oznámil, že meziroční růst spotřebitelských cen v Maďarsku v červnu zrychlil na 11,7 procenta z květnových 10,7 procenta. Inflace v Maďarsku se tak nachází na nejvyšší úrovni za téměř čtvrt století.

Bankovní rada České národní banky (ČNB) minulý měsíc zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na sedm procent. Takto vysoko byla její základní úroková sazba naposledy v roce 1999.

Meziroční inflace v České republice v květnu vystoupila na 16 procent z dubnových 14,2 procenta. Údaje o červnovém vývoji spotřebitelských cen Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní ve středu.