Dostali jste obálku se zeleným pruhem a v ní nemilou zprávu o exekuci vašeho domu, bytu či jiné nemovitosti? Poradíme, jak postupovat, abyste svou situaci vyřešili co možná nejlépe.

Snažte se nemovitost prodat, než dojde k dražbě

Zpráva od exekutora nepotěší nikoho. Zvlášť, když se jedná o exekuční řízení na dům či byt, ve kterém bydlíte. Pokud není ve vašich možnostech zastavit jiný majetek nebo pohledávku věřitele uhradit jiným způsobem, hrozí že o nemovitost bohužel s největší pravděpodobností přijdete. Pořád ještě to ale můžete být vy, kdo o prodeji nemovitosti rozhodne, na rozdíl od dražby. Způsoby, kterými exekutor postihuje vaši nemovitost, jsou totiž dva: exekutorské zástavní právo a exekuční příkaz k prodeji nemovitosti. V případě exekutorského zástavního práva si exekutor nemovitost pouze zajistí, ale k jejímu prodeji v dražbě zatím nedochází. Můžete v ní nadále bydlet, používat ji, a co je nejdůležitější, můžete nemovitost sami prodat. Tím tak máte šanci dostat výrazně více peněz na zaplacení dluhu, než kolik byste získali v dražbě. V případě exekutorského zástavního práva i exekučního příkazu k prodeji nemovitosti se vždy exekuce na váš dům, byt či pozemek zaznamenává do katastru nemovitostí. Takový záznam může případné kupující odradit, nebo ho mohou využít ve svůj prospěch při vyjednávání o nižší ceně. Sami s tím bohužel nic moc nenaděláte.

Jaké máte při prodeji nemovitosti v exekuci možnosti?

Získat peníze prodejem své nemovitosti a z nich pak zaplatit dluhy můžete buď sami, přes realitní kancelář nebo přes společnost specializující se na prodej nemovitostí v exekuci. Každá z možností má své výhody a nevýhody:

1. Prodej nemovitosti svépomocí
Výhody: Sami si řídíte prodej nemovitosti a vyjednávání o ceně.
Nevýhody: Administrativa kolem celého procesu prodeje je na vás (vytvoření inzerátu, komunikace se zájemci, příprava smluv, komunikace s katastrem nemovitostí a další náležitosti prodeje). Prodej může trvat i měsíce.

2. Prodej nemovitosti přes realitní kancelář
Výhody: Velkou část administrativy spojené s prodejem za vás vyřeší realitní makléř. Navíc má oproti vám mnohem větší zkušenosti a rozsáhlejší síť, kde inzerovat.
Nevýhody: Kupující může odradit provize, kterou je potřeba za realitní služby navíc zaplatit. Prodej nemovitosti zatížené exekucí může i v tomto případě trvat měsíce.

3. Výkup nemovitosti specializovanou firmou
Výhody: Výkup nemovitostí, kterým se nezabývají realitní kanceláře, ale specializované investiční firmy, je nejrychlejší varianta, jak získat peníze za nemovitost v exekuci. Po vyplnění online formuláře můžete mít finance na zaplacení svých dluhů už během pár dnů. Firmy za vás vyřídí i veškerou administrativu.
Nevýhody: Jakmile od vás nemovitost firma odkoupí, už nerozhodujete o jejím dalším prodeji.

Co je dobré vědět: I v případě nemovitosti v exekuci se na vás vztahuje povinnost platit některé daně z nemovitosti.

Exekuční příkaz k prodeji nemovitosti a dražba

Dražba obvykle bývá pro člověka s exekucí na nemovitost nejméně výhodná možnost, jak získat peníze na zaplacení dluhu. Proč?

• Jakmile dojde ke dražbě, nemáte jako dlužník žádnou možnost, jak do ní zasahovat a ovlivňovat výsledek ve svůj prospěch. Vše řídí exekutor.

• Dražit se nezačíná na částce, která odpovídá tržní hodnotě bytu či domu, ale je snížená na 2/3 hodnoty. Když nemá o nemovitost v dražbě zájem žádný kupující, vyvolávací částka v dalším kole dražení se snižuje dokonce jen na 1/2 hodnoty nemovitosti.

• Pokud se dražba přeci jen povede a vaši nemovitost někdo odkoupí, z peněz si ukrojí svůj díl exekutor za realizaci dražby, a to může být až 15 %. V případě bytu, který má například tržní hodnotu 2 miliony korun se tak může stát, že se vydraží pouze za 1 milion korun a 150 tisíc korun jde ještě na náklady exekuce.