Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Meziroční růst stavební výroby v červnu zpomalil

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Stavební výroba v Česku v červnu dál zpomalila meziroční růst, když reálně stoupla o 0,8 procenta z květnových 3,3 procenta. Produkce byla mírně vyšší díky pozemnímu stavitelství, tedy stavbám budov, které se proti loňskému červnu zvýšilo o 3,1 procenta. Naopak produkce inženýrského stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, byla meziročně nižší o 4,2 procenta. Vyplynulo to z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

V meziměsíčním srovnání bylo stavebnictví nižší o 0,7 procenta. "Stavební produkce byla v červnu meziročně mírně vyšší zásluhou pozemního stavitelství. Loňská základna byla přitom poměrně vysoko, byl dokonce zaznamenán druhý nejvyšší růst v roce 2021. Meziměsíční pokles jde za inženýrským stavitelstvím," uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

Úřady vydaly v šestém měsíci 7411 stavebních povolení, meziročně o deset procent méně. Orientační hodnota těchto staveb ale stoupla o 14 procent na 51,4 miliardy Kč.

Bytů, které se v daném měsíci začaly stavět, bylo meziročně o téměř třetinu méně, 3018. Dokončených bytů meziročně přibylo o 4,7 procenta na 2368. Podle ředitele odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky Radka Matějky se počet dokončených bytů zvýšil díky bytovým domům, zatímco dokončování rodinných domů vázlo mimo jiné kvůli zdražování materiálů a nedostatku stavebních kapacit.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se meziročně zvýšil o 0,4 procenta, jejich průměrná hrubá měsíční mzda byla proti loňskému červnu o 8,6 procenta vyšší.

Analytici: Stavebnictví bude ovlivňovat hlavně růst cen materiálů nebo prací

Meziroční zpomalení stavební výroby způsobil hlavně růst cen stavebních materiálů, stavebních prací a také nedostupnost hypoték. Podle analytiků budou stavebnictví nadále ovlivňovat hlavně rostoucí náklady. Stavební výroba v Česku v červnu podle Českého statistického úřadu dál zpomalila meziroční růst, když reálně stoupla o 0,8 procenta z květnových 3,3 procenta. Pozemní stavitelství meziročně vzrostlo o 3,1 procenta, inženýrské stavitelství bylo naopak o 4,2 procenta nižší.

Hlavní ekonom banky Creditas Petr Dufek poznamenal, že inženýrskému stavitelství pozvolna dochází dech, i když jsou jeho výsledky příznivější než v případě pozemní výstavby. "Důvodem aktuálního zpomalování výstavby infrastruktury lze hledat v nákladech a lidech. Růst cen stavebních materiálů totiž výrazně změnil rentabilitu veřejných zakázek, které se často staly neprůchodnými," doplnil. Inženýrské stavitelství tvoří z velké části dopravní infrastruktura, do pozemního stavitelství pak spadá stavba bytů, kanceláří nebo skladů.

Ekonom Komerční banky Kevin Tran Nguyen očekává, že vývoj stavebnictví budou ovlivňovat růst cen materiálů a jejich nedostatek, což brzdí hlavně dokončování rodinných domů. "K ochlazení poptávky a cenového vývoje na nemovitostním trhu by měly také přispět dražší financování a slabší kupní síla domácností vlivem vysoké inflace," doplnil.

Generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec upozornil na to, že přestože v červnu stavební produkce meziročně mírně vzrostla, úroveň výstavby zůstává hluboko pod průměrem před vypuknutím pandemie koronaviru.

Poznamenal, že Jihomoravský kraj v bytové výstavbě již dotáhl dříve dominantní Prahu. Na jihu Moravy se letos začalo 2693 nových bytů a podíl nových bytů se blíží k polovičnímu podílu na celkové bytové výstavbě v kraji. "Výstavba bytových domů byla vždy doménou Prahy, v ostatních krajích se staví hlavně rodinné domy. Rostoucí ceny stavebních prací i materiálů a stále méně dostupné hypotéky nejspíš i tento zvyk mění. Jestli jde o změnu dlouhodobého trendu, uvidíme až v dalších měsících," dodal Korec.

Výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková upozornila na to, že v Praze se v červu povolilo jen 125 nových bytů v bytových domech a od začátku roku zatím 2315. Město přitom potřebuje každoročně povolit a stavět nejméně deset tisíc nových bytů, uvedla.

Společnost Xella, která v Česku vyrábí stavební materiály očekává, že trh s bydlením budou táhnout hlavně rekonstrukce a investice do nich letos meziročně vzrostou o 20 procent na více než 80 miliard korun. Společnost vychází z dat evropské stavební asociace Euroconstruct. "Nové bydlení se kvůli vyšším cenám, drahým energiím i růstu úrokových sazeb hypoték stává stále nedostupnějším. České domácnosti ale chtějí bydlet lépe," uvedl generální ředitel společnosti Peter Markovič. Dodal, že český bytový fond je velmi zastaralý a průměrné stáří bytu či rodinného domu je téměř 40 let.

Témata:  stavebnictví

Aktuálně se děje

12. července 2024 20:22

11. července 2024 21:11

Evropské státy bojkotují Orbána. Nepošlou ministry na zasedání Rady EU

Švédsko spolu s několika dalšími členskými státy EU nevyšle své ministry na červencová neformální zasedání Rady Evropské unie, která bude předsedat Maďarsko. Tento krok má být protestem proti jednání maďarského premiéra Viktora Orbána s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy