reklama

ČTK to dnes řekla mluvčí resortu Štěpánka Filipová. Sběr žádostí do programu začal 30. června, skončí 30. září. Na kompenzaci škod po bouři doprovázené tornádem z konce června je pro firmy a podnikatele připraveno 200 milionů korun.

Tým MPO složený ze zástupců státní agentury CzechInvest a Hospodářské komory ke čtvrtku podle Filipové kromě 44 dokončených žádostí evidoval dalších 100 rozpracovaných. Žádosti mohou podnikatelé podávat přes mobilní pracoviště operativně zřízená v postižených oblastech.

Podnikatelé, kteří museli kvůli tornádu omezit nebo zcela zastavit činnost, mohou čerpat podporu až jeden milion korun na obnovu nebo nákup nového majetku, minimální pomoc přitom činí 50.000 korun. Využít mohou i jednorázovou dotaci 50.000 korun na úklid. Žadatel, který má proti živelním pohromám pojištění, může získat příspěvek až ve výši rozdílu mezi pojistným plněním a cenou nového majetku. Kdo je nepojištěný, má nárok na dotaci až 80 procent ceny nově pořízeného majetku.

Dotace mohou podnikatelé čerpat na stroje a zařízení, software zajišťující funkčnost nakupovaných strojů i nezbytné licence, stavební a technické práce, dopravní prostředky, zásoby a zboží. Za uznatelné výdaje nelze naopak pokládat například splátky půjček a úvěrů, penále nebo celní a správní poplatky.

Prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky mohou podnikatelé navíc získat bezúročný úvěr od 500.000 do 45 milionů korun na investice v rozšířeném programu Expanze - úvěry. Žádosti přijímá pobočka rozvojové banky v Brně.

MPO podle svého šéfa Karla Havlíčka (za ANO) 1. srpna plánuje zveřejnit výzvu k další podpoře. Bude se týkat investic a uskuteční se v rámci programu Nemovitosti, který funguje v Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK). Bude se jednat o jeden až 35 milionů korun investiční podpory. Program by se měl podle Havlíčka nejprve vztahovat na malé a střední firmy a po technické výzvě i cestovního ruchu, řekl dříve ČTK.

Škody, které způsobila bouře s tornádem 24. června především na Břeclavsku a Hodonínsku, dosahují podle dřívějšího sdělení jihomoravského hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) zhruba 15 miliard korun. Poničeno bylo 1202 domů. Ve stejný den zasáhla bouře také obce Stebno a Blatno na Lounsku, kde způsobila milionové škody. Poničené tam jsou zejména hospodářské budovy.

reklama