Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Musk nyní říká, že je proti clům na čínská EV. Zde je to, co řekl dříve

Elon Musk
Elon Musk
Foto: Facebook

Šéf Tesly v lednu varoval, že bez obchodních bariér čínské automobilky zničí veškerou konkurenci. V květnu však změnil názor a prohlásil, že dovozní cla nejsou nutná.

Elon Musk kritizoval americká vládní cla na čínská elektrická vozidla a označil tyto poplatky za „nedobré“ a narušující automobilový trh. Informuje The Guardian.

Uvedl to během videokonference Viva Technology v Paříži. To kontrastuje s jeho varováním z ledna, že jsou zapotřebí obchodní bariéry, jinak Čína „zničí většinu ostatních automobilových společností na světě“.

Ve videu zveřejněném ve čtvrtek 23. května Musk prohlásil, že není příznivcem opatření, která deformují trh. Minulý týden administrativa amerického prezidenta Joa Bidena oznámila zvýšení dovozních cel na řadu čínských produktů, včetně elektromobilů, s úmyslem podpořit výrobu v USA.

Bidenova administrativa plánuje od 1. srpna zvednout cla na čínské elektromobily až čtyřnásobně, na 100% z 25%. Bílý dům uvedl, že nová opatření ovlivňují dovážené čínské zboží v hodnotě 18 miliard USD (16,60 miliardy eur).

„Ani Tesla, ani já jsme o tyto tarify nežádali, ve skutečnosti jsem byl překvapen, když byly oznámeny. Věci, které brání svobodné výměně nebo deformují trh, nejsou dobré,“ řekl Musk na konferenci Viva Technology. „Tesla docela dobře konkuruje na trhu v Číně bez cel a bez podpory,“ prohlásil Musk s tím, že cla nepodporuje.

Nicméně data z průmyslu, která vyšla v pátek, naznačují, že Tesla od března snížila produkci svého nejprodávanějšího elektromobilu Model Y ve své továrně v Šanghaji o dvouciferný procentní podíl. Důvodem je klesající poptávka po starším modelu americké automobilky v Číně, druhém největším trhu, kde mezi výrobci elektrických vozů probíhá intenzivní cenová konkurence. Podle zdroje, který si nepřál být jmenován, plánuje továrna v Šanghaji snížit výrobu Modelu Y nejméně o 20 % v období od března do června.

Data z Čínské asociace pro automobilový průmysl (CAAM) ukazují, že Tesla vyrobila v Číně v březnu letošního roku 49 498 kusů Modelu Y, což je o 17,7 % méně než v předchozím roce, a v dubnu 36 610 kusů, což představuje meziroční pokles o 33 %.

Témata:  Čína USA Elon Musk Tesla Motors

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy