reklama

"Pokud se během roku podaří dostat pandemii pod větší kontrolu a bude možné uvolnit restriktivní opatření, bude oživení německé ekonomiky pokračovat," uvedl Weidmann. "Takže by německé hospodářství mohlo začátkem roku 2022 opět dosáhnout předkrizové úrovně," dodal.

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se loni kvůli pandemii propadl o pět procent. Ekonomové centrální banky v prosinci předpověděli, že v letošním roce se HDP zvýší o tři procenta. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.

Šéf výboru ekonomických poradců německé vlády Lars Feld tento týden uvedl, že německá ekonomika v prvním čtvrtletí kvůli opatřením proti koronaviru pravděpodobně vykáže výrazný pokles. Německý výzkumný institut DIW minulý týden rozsah tohoto poklesu odhadl na tři procenta.

Weidmann nicméně upozornil, že pokles německé ekonomiky v prvním čtvrtletí by měl zmírnit relativně dobrý vývoj v průmyslovém sektoru. "To je důvod, proč jsou nyní naši ekonomové toho názoru, že svou prosincovou prognózu nemusíme výrazněji upravovat," uvedl. Dodal ale, že budoucí vývoj ekonomiky zůstává nejistý a bude záviset zejména na vývoji pandemie.

reklama