reklama

Kamenné prodejny se po uvolnění opatření plní postupně. Největší zájem je o potraviny, potřeby k pečení či o elektroniku. Novinkou v adventních prodejích je pak zájem o zdravotní a hygienické pomůcky. Vyplývá to z informací prodejců pro ČTK.

"Celkový obrat je aktuálně o třetinu vyšší než loni," uvedla mluvčí Alzy Daniela Chovancová. Několikanásobně vyšší tržby při meziročním srovnání evidují i další internetoví prodejci. "Velké nákupy přes internet dělají i lidé, pro které byly ještě loni velkou neznámou," vysvětlil mluvčí Košík.cz František Brož. I přes čtvrteční uvolnění vládních opatření a otevření všech kamenných obchodů pokračuje růst prodejů i podle Pavly Hobíkové z Mall. cz. Podle Rohlík.cz se jen posunula poptávka do ranních a večerních hodin.

Růst poptávky oproti běžným víkendům evidují i kamenné obchody, u některých z nich je však ve srovnání s loňským adventem nižší. To potvrzují i čísla o víkendové návštěvnosti obchodního centra Arkády Pankrác, které jsou meziročně o třetinu nižší. V některých obchodech se ovšem i tak tvoří menší fronty, které jsou většinou způsobeny nutnými rozestupy a omezenou kapacitou. Například IKEA k tomu využívá na svém webu tzv. semafor, který slouží ke kontrole aktuální naplněnosti jejích obchodů.

Mezi nejvyhledávanější zboží patřily během víkendu potraviny. Kaufland i Tesco evidovaly zájem především o suroviny na pečení cukroví, v sobotu byl velký zájem také o mikulášské sladkosti a cukrovinky. Z dalšího zboží roste zájem hlavně o elektroniku, u které vedou chytré telefony, či sportovní zboží.

Současná pandemie se projevuje i na výběru některých dárků, kdy rekordně vzrostl zájem o zdravotnické či hygienické pomůcky. Například u Alzy stouply prodeje oxymetrů meziročně o tisíce procent, osminásobně vzrostl zájem i o sterilizátory a velkou oblibu si získaly také bezdotykové teploměry.

Před Vánocemi je tradičně velký zájem o hračky. I zde se ovšem projevila současná situace, prim totiž hrály během víkendu například u internetového Mall.cz, naopak tržby u kamenných obchodů Sparkys a Bambule jsou pod loňskými čísly. Zájem je v nich hlavně o lego, interaktivní a také společenské hry.

Podle prodejců by v příštích víkendech měly prodeje dál růst, záležet ovšem bude na dalším vývoji současné koronavirové krize.

reklama