reklama

Skupina se rozhodla snížit těžbu, aby podpořila ceny ropy, které v poslední době klesly kvůli obavám ze zpomalení růstu ekonomiky. OPEC je také připraven svolat schůzku před plánovaným zasedáním ministrů energetiky zemí OPEC+, pokud si to situace na trhu vyžádá. Další zasedání se uskuteční 5. října.

Ropa Brent se v červnu prodávala za více než 120 dolarů za barel, kvůli obavám z recese částečně způsobené dopady války na Ukrajině ale minulý týden klesla k 90 dolarům. Cenu ropy tlačí dolů také potenciální zvýšení dodávek íránské ropy, která se může vrátit na trh, pokud se Teheránu podaří oživit jadernou dohodu s globálními mocnostmi z roku 2015. V případě uvolnění sankcí Írán zvýší dodávky o jeden milion barelů denně, což představuje jedno procento celosvětové poptávky. Vyhlídky na uzavření dohody jsou zatím nejasné.

Skupina OPEC+ na začátku srpna uvedla, že v září zvýší cílovou úroveň těžby jen o 100.000 barelů denně, což odpovídá zhruba desetině procenta globální spotřeby. Skupina zároveň varovala, že kvůli nedostatečným investicím do těžby v minulých letech bude od příštího roku problém plně uspokojovat rostoucí poptávku.

Agentura Reuters minulý týden s odkazem na údaje z odvětví uvedla, že těžba v rámci OPEC v srpnu vzrostla o 2,4 procenta na 29,58 milionu barelů denně. To představuje nejvyšší úroveň od dubna 2020.

Signály z fyzického trhu však naznačují, že nabídka zůstává napjatá a mnoho členských zemí OPEC těží pod cílovou úrovní. Nové západní sankce pak ohrožují export z Ruska. Moskva uvedla, že přestane dodávat ropu do zemí, které podpoří myšlenku omezit ceny ruských energií kvůli konfliktu na Ukrajině.