reklama

Dokonale osvětlený interiér vypadá moderní a je především maximálně funkční. Najít správné kombinace světel, jejich lokalizaci a další záležitosti nemusí být vůbec jednoduché. Právě z toho důvodu se vyplatí znát některé základní informace. My se v následujících řádcích pokusíme dát dohromady veškeré otázky, které byste si měli položit před tím, než se rozhodnete osvětlení v interiéru vůbec řešit. Možná na celý proces budete po jejich zodpovězení nahlížet trochu jinak a veškeré osvětlení se vám podaří sladit tak, že do interiéru dokonale padne a bude vypadat dobře. Už ani kout nebude tmavý a vy si budete užívat maximální pohody a komfortu.

LED osvětlení, nebo sázka na nejistotu?

Tato otázka nabízí už sama o sobě vcelku jasnou a jednoznačnou odpověď. Jasnou volbu představuje sázka na LEDky. Na trhu je jich bezesporu spousta. Už jen samotný výběr LED H4 je obrovský. Volit je možné ale i mnohé jiné patice. Jen v množství možných voleb žárovek ale výhody LED osvětlení zcela jistě nespočívají. Hlavní předností této technologie je především maximální možná úspora energie. Tou si můžete být stoprocentně jistí. Vždyť klasickou vláknovou žárovku mající spotřebu třeba nějakých 50 W dokáže nahradit LEDka s odběrem pouhých 4 až 7 W. To už je obří rozdíl. Obecně se uvádí, že úspora energie může být s LED osvětlením klidně i desetinásobná.  

Jaké typy svítidel jsou nejlepší?

Jednoznačnou odpověď na tuto otázku dát bohužel nelze. Každý má totiž poněkud jiný vkus. Tradičně se dnes ale volí hlavně LED panely. Ty bývající součástí stropů, podhledů nebo klidně i stěn jako takových. Výbornou volbu představují pro podsvětlení pracovních desek nebo do koupelen také LED pásky. Na první pohled vypadají nenápadně, nicméně světla dokážou dát spousty. Ostatně pojímá je mnohdy také nabídka Villeroy Boch. Tyto značkové koupelny jsou doslova skvostem, který stojí za to. Určitě je třeba zmínit ale také klasické bodovky. Ty mohou fungovat třeba jako noční světla na chodbě. Při volbě většího množství bodovek není problém brát je i jako hlavní osvětlení místnosti. Jestliže chcete ušetřit ve starším interiéru, můžete klidně pouze vyměnit tradiční vláknové žárovky za LEDky. Úspora na energiích bude maximální a vy budete mít možnost utratit peníze jinde. 

Nezapomněli jste na barvu světla?

Při pořizování osvětlení do interiéru určitě myslete na barvu svítidel. Ta se může značně lišit. Především studená bílá se hodí hlavně do venkovních prostor a v interiéru fakticky nemá co dělat. Působí značně depresivním dojmem. Jinak se ale hojně uplatňuje jinde. Třeba při honu stejně jako značka Mauser M12. Hodně se prosazuje hlavně teplá bílá a v některých případech také žlutá.

Kde všude potřebujete zásuvky?

V hlavě byste měli mít také to, kde budou jednotlivé spotřebiče a samotné světelné zdroje. Existují různé spojky, husí krky a podobná zařízení. Bez problémů se tak dostanete kamkoli. Vše je ale dobré mít v rámci projektu nebo alespoň na papíře napsané. Co se týká samotných spojek a dalšího materiálu, vyplatí se třeba nákup Hettich spojek a jiných pomůcek.

Potřebuje každá místnost specifická svítidla?

V každém případě. je jasné, že intenzita světla v různých místnostech by se měla lišit. Ložnice si zaslouží bezesporu poněkud střídmější osvětlení, než je tomu v případě kuchyně. Tady je třeba řešit hlavně specifické a poměrně silné osvětlení pracovní plochy. To samé je nutné také u počítače a v pracovně. Tvorba web stránky nebo jakékoli další činnosti u počítače vyžadují nasvětlení klávesnice a prostoru okolo pracovního místa. Zcela speciální je také osvětlení chodby, které by mělo být dvojí. Jedno pouze noční a orientační na fotobuňku a druhé napevno, když je třeba, aby bylo na chodbě skutečně plnohodnotné světlo.