Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poprvé v historii: Beefeaters, strážce hradu Tower, čeká propouštění

Velká Británie
Velká Británie
Foto: Pixabay

Pandemie covid-19 má dalekosáhlejší dopady, než by bychom si bývali mohli myslet. Uzavření ekonomik, jakož i kulturních, společenských akcí a historických památek, možná připraví o existenci i dosavadní stráž britského Toweru známou jako Beefeaters. Té vůbec poprvé za 500 let hrozí propouštění.

Podle informací Historic Royal Palaces (HRP), která Tower spravuje, by se nová úsporná opatření měla dotknout 37 strážních. Ředitel HRP John Barnes se už nechal slyšet, že historickou památku živí až z 80 % vstupné, a že opatření proti šíření koronaviru jí zasadily ničivou ránu.

"Přestože jsme přijali všechna možná opatření, abychom přežili, musíme myslet také na zadní kolečka," řekl ředitel svém prohlášení. "Jednoduše řečeno nemáme na výběr a musíme snížit i mzdové náklady," podotkl v interview pro CNN.

HRP v březnu zavedla systém dobrovolného propouštění, kdy se jednotliví strážní mohli mezi sebou domluvit, kdo se "obětuje". Celý proces byl ukončen minulý týden, ale přesný počet zájemců není zatím ještě znám.

Zřejmě se nakonec přistoupí k modelu snižování stavů. "Dojde-li k propouštění hradní stráže, budou přijatá veškerá opatření, aby nebyl nijak narušen dosavadní chod Toweru. Propuštěným bude rovněž zajištěná odpovídající výpovědní lhůta," stojí ve stanovisku HRP s poznámkou, že se jedná o historicky první situaci, kdy se k takovému drastickému opatření muselo přistoupit. 

"Je navýsost jasné, že jde o naprosto bezprecedentní situaci, jelikož se jedná o vysoce vážené pracovníky, pro něž je tato profese spíše posláním než prací," stojí v dokumentu. 

Beefeaters jsou neoddělitelnou součástí pevnosti Tower, která zdobí britské hlavní město Londýn už více než 900 let. Stráž vznikla po Bitvě u Bosworthu v roce 1485 na příkaz krále Jindřicha VII. Jedná se o nejstarší vojenský sbor Spojeného království a zároveň i nejletitější královskou osobní stráž.

Mít čest nosit slavnou rudou a zlatou uniformu znamená minimálně 22 let sloužit v Britských ozbrojených silách, a to na nejvyšších pozicích. Kandidáti rovněž musí mít kromě hodností a vyznamenání za dlouhou službu i potvrzenou vysokou osobní morálku.

Britský Tower založil kolem roku 1078 Vilém Dobyvatel, první normanský král v Anglii. Nyní se jedná o turisty vyhledávané místo, který ročně spatří více než tři miliony návštěvníků, dokud nemuselo být z důvodu koronakrize uzavřené na téměř čtyři měsíce. K jeho znovuotevření došlo 10. července.

Témata:  Tower Velká Británie propouštění COVID-19 koronavirus

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 12:38

Maďarské předsednictví v Radě Evropské unie se bortí

Maďarské předsednictví v Radě Evropské unie se bortí. Členské státy zčásti bojkotují akce, které Budapešť pořádá. Summit ministrů zahraničních věcí a obrany byl z maďarské metropole přesunut do Bruselu. Neformálního setkání šéfů resortů spravedlnosti a vnitra se účastnili nižší úředníci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy