Výplatu kompenzací za poskytování základních poštovních služeb brzdí notifikace ze strany EU. Pošta má nárok na úhradu čisté ztráty z těchto služeb do výše 1,5 miliardy Kč ročně.

Podle předsedkyně odborů Jindřišky Budweiserové by letošní splátka úroků zajistila pošťákům růst mezd o tři procenta. "Mzdy pošťáků zaostávají za průměrnou mzdou v České republice již mnoho let a situace se rok od roku zhoršuje. Průměrná mzda zaměstnanců České pošty je o 8000 Kč nižší. Drastická inflace, která v květnu 2022 dosáhla dokonce 16 procent, zasáhla už tak nízkou reálnou mzdu pošťáků. Je třeba najít finanční prostředky pro odměňování, aby byla zachována kupní síla zaměstnanců České pošty," dodala Budweiserová.

Další finance na odměny pošťáků by podle ní měly být částečně řešené kompenzací škod České poště, které vznikly v období epidemie covid-19. Česká pošta jako jeden z mála podniků podle odborářů dosud žádné kompenzace nedostala.

Změna ve vedení a řízení podniku uprostřed transformačního procesu neřeší podle odborářů problémy samotné České pošty ani pošťáků. Ministr Rakušan se totiž minulý týden dohodl s generálním ředitelem pošty Romanem Knapem, že z funkce na konci září odejde.

Státní podnik Česká pošta za loňský rok očekává ztrátu 800 až 900 milionů korun. Společnost provozuje 3200 poboček a zaměstnává téměř 27.000 lidí.

reklama