reklama

Největší tepelné úniky jsou skrz okna

Mnoho lidí se pustí do zateplení domu po hlavě, neprovedou si potřebnou analýzu, a nakonec tak jen vyhodí spoustu peněz za nefunkční řešení. Abyste věděli, jakým způsobem při zateplení postupovat, určitě stojí za to provést termovizní měření. Tímto způsobem totiž rychle a přesně identifikujete úniky tepla a případné tepelné mosty. Velmi snadno dospějete například k tomu, že zásadní úniky jsou u většiny objektů zpravidla přes okna.

Klíčovou roli pro kvalitní zateplení domu tak rozhodně mají také tyto prvky domu, které způsobují největší tepelné ztráty. Určitě se tak vyplatí vsadit na inovativní plastová okna. Pokud byste totiž řešili pouze izolaci zdiva, bude vám to k ničemu, protože teplo unikne oknem nebo dveřmi. Pokud se rozhodnete pro nákup nových oken, můžete zpravidla volit:

  • Typizované produkty
  • Okna na míru

Nejjednodušší to je u novostaveb, protože zpravidla můžete koupit některé z typických velikostí oken a rozhodně vás to vyjde levněji. Pokud však provádíte rekonstrukci, zpravidla je nutno pracovat s konkrétním rozměrem otvoru. Tehdy samozřejmě přichází ke slovu okna na míru. V konečném důsledku je však jedno, kterou variantu nakonec zvolíte nebo budete muset zvolit. Vždy se zaměřte hlavně na to, abyste oslovili kvalitní dodavatele oken. Jedině tak budete mít okna s dlouhou životností, která vydrží mnoho let.

Rozhodující je materiál

Pokud po zabudování kvalitních oken a dveří nakonec přistoupíme také samozřejmě k izolaci samotného zdiva, ve stručnosti lze konstatovat jednoduchou věc. Pro zateplení novostaveb z nových stavebních materiálů, jako jsou pórobetony, lze s úspěchem použít typického polystyrenu. Jeho velkou výhodou je, že je levný. V případě zateplení starších zděných budov, bývá lepší využít fasádní vaty, která zajistí, že zdivo bude tzv. dýchat. To samé platí pro zateplování dřevostaveb.

Když jsme u dřevostaveb, ty jsou v poslední době velmi populární i z pohledu budování novostavby. Dřevostavbu lze totiž skládat velkých dílců, které se dovezou přímo na místo. Stavba je tak rychlá a ekonomická. Pokud však budete chtít na svou zeď něco skutečně netradičního a stylového, ať už se jedná o dřevostavbu nebo zděný dům, určitě stojí za to podívat se na krásný tatranský obklad. Ten má také sám o sobě velmi dobré tepelně izolační vlastnosti. Zvenku odolává povětrnostním podmínkám, nemá problém se sluncem, mrazem, sněhem ani vlhkostí. Kromě toho jej můžete využít jako designový prvek také v interiéru.

Potřebujete přitopit?

Když zateplíte dům, určitě přijde také na kvalitní kotel nebo krbová kamna. V tom případě je především nutné zvolit pro vás komfortní způsob vytápění. Určitě bude potřeba také instalovat kouřovody, jejichž systém by měl co nejsnadnější cestou vést rovnou do komína. Zejména v interiéru pak dbejte na jejich těsnost.

Tepelná pohoda díky venkovním žaluziím

Rozhodně stojí za to zapřemýšlet také nad tím, jak je schopen váš dům reagovat na změny teplot. Pokud jsme totiž výše hovořili o tom, je přes okna jsou největší tepelné úniky, tak rovněž přes okna vstupuje do místnosti v horkých dnech mnoho tepla. Proto je důležité myslet při rekonstrukci na kvalitní stínění. Nejefektivnější jsou venkovní žaluzie, které můžete vidět stále větším množství novostaveb. Má to svůj důvod. Venkovní žaluzie totiž:

  • Zabraňují ohřívání interiéru
  • Pohodlně se ovládají

Jelikož jsou venkovní žaluzie vně okna, tak odráží sluneční paprsky, a tedy neohřívají interiér a zajišťují ideální klima. Ohřívání interiéru je typický neduh klasických vnitřních žaluzií, protože lamely působí jako radiátor. Venkovní žaluzie se navíc mohou velmi snadno nastavovat pomocí elektromotoru a dálkového ovládání. Jako bonus si můžete zvolit také bezpečnostní žaluzie.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama