Na letošní rok ministerstvo zhoršilo odhad poklesu hrubého domácího produktu (HDP) Slovenska, a to na 9,8 procenta proti dříve předpokládanému propadu o 7,2 procenta. Na příští rok úřad předpokládá růst HDP o 7,6 procenta, dosud očekával vzestup hospodářství o 6,8 procenta.

"Nižší bude domácí i zahraniční poptávka, firmy odloží investice. Trh práce výrazně oslabí, nezaměstnanost vzroste a mzdové tlaky ustoupí. Podporou bude jen vládní spotřeba," uvedlo ministerstvo.

V prvním čtvrtletí slovenská ekonomika klesla proti předchozímu kvartálu o 5,2 procenta, meziročně pak o 3,7 procenta. Výrazný ekonomický propad analytici předpokládají ve druhém čtvrtletí, kdy karanténní opatření a dopady koronaviru zemi výrazně zasáhly. Výrazná většina omezení ale už byla zrušena.

Nejistá délka trvání pandemie či její návrat by podle ministerstva financí očekávané oživení ekonomiky oslabily. Naopak v příštích letech by hospodářství Slovenska měly podpořit peníze z připravovaného unijního fondu obnovy.

Propad ekonomiky podle prognózy způsobí na Slovensku, kde žije 5,5 milionu lidí, v letošním roce zánik 76.000 pracovních míst a nárůst míry nezaměstnanosti na 8,2 procenta. Dalších 35.000 pozic by mělo zůstat zachováno díky vládním opatřením na zmírnění dopadů koronaviru. V příštích letech by nezaměstnanost měla klesat, podle prognózy se ale do roku 2023 nevrátí na loňskou úroveň pod hranici šest procent. Zpomalit by se mělo tempo růstu mezd, stejně jako inflace, a to například kvůli poklesu cen ropy.