reklama

Podle Oeljeklause není možné kvůli velkému množství chybějících zaměstnanců udržet běžný minutový takt ve výrobě, výrobní linky jsou tak zpomalené. Zaměstnanci mají navíc nestandardní hygienické přestávky. Za jednu směnu mají nárok na třikrát 20 minut, kdy mohou opustit své stanoviště.

"Když to všechno spočítáme, tak momentálně v ČR máme kapacitu menší o 20 až 25 procent. O to bychom mohli zrychlit, když bychom měli všechny zaměstnance, které potřebujeme," uvedl Oeljeklaus. Proočkovanost zaměstnanců proti covidu-19 činí zhruba 70 procent.

Situaci ve Škodě komplikuje vedle covidu také nedostatek polovodičů. Šéf Škody Thomas Schäfer na interní konferenci managementu minulý týden uvedl, že nebýt nedostatku polovodičů, dosáhla by Škoda Auto letos rekordního výsledku, kapacity výroby jsou vyprodané. Firma očekává, že do konce letošního roku kvůli nedostatku dílů vyrobí zhruba o 250.000 vozů méně. Loni Škoda Auto celosvětově dodala přes milion aut.

Vedle České republiky vyrábí Škoda Auto v Číně, Rusku, na Slovensku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Je aktivní na více než stovce trhů.