"Za dvanáct let svého působení v Číně jsem nikdy nezažil takovou míru sociálního a ekonomického rozvratu. Mimořádné občanské nepokoje, ke nimž v současné době dochází, vyvolala únava z přísné protipandemické politiky," řekl BBC šéf britské obchodní komory Steven Lynch. "Je to nejnižší úroveň nálady, jakou jsme kdy zažili, rozhodně to platí pro britské podniky," dodal.

Vedle nepokojů investory znepokojuje nárůst nakažených v Číně. V posledních dnech se jejich počet pohybuje kolem 40.000, což je pro zemi rekordní číslo. S ohledem na politiku nulové tolerance vůči covidu-19, kterou razí čínský prezident Si Ťin-pching, hrozí další narušení výroby, služeb i běžného chování spotřebitelů.

Zástupci čínské státní zdravotnické rady dnes na tiskové konferenci uvedli, že urychlí očkování starších a rizikových osob. Ohlásili také propagační kampaň, která má u seniorů zlomit pochybnosti ohledně očkování.

Stížnosti na oficiální protipandemickou politiku podle zástupců úřadu plynou spíše z jejího "nadmíru horlivého zavádění v praxi", než ze samotných opatření. Na otázku, zda protesty přimějí úřady k přehodnocení politiky, odpověděla mluvčí Národní zdravotní komise, že se politika "doladí" s ohledem na její společenský a ekonomický dopad.

Řada firem se chce na obrovském čínském trhu udržet, i když přísná protipandemická opatření komplikují mezinárodní provoz.

"Mnohým společnostem se i přes překážky daří velmi dobře. Podívejte se na Starbucks, Nike a Mercedes," konstatoval Frank Lavin, který dříve působil na americkém ministerstvu obchodu jako náměstek pro mezinárodní obchod. Zmíněné a další společnosti zde fungují na základě plánu, který s obdobnými komplikacemi počítá. Menší a střední zahraniční podniky, které takový plán nemají, se v Číně potýkají s problémy, dodal Lavin.

Růst Číny v druhou největší ekonomiku světa se do značné míry opíral o zahraniční investice a tyto firmy nyní chtějí sklidit odměnu, napsala BBC. Země je rostoucím trhem pro automobily, oblečení, luxusní zboží a elektroniku, neboť řadoví Číňané bohatnou. Čina je nadto obrovským výrobním centrem s relativně levnou pracovní silou a zavedenými dodavatelskými řetězci.