Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Státní svátek 28. října: Které obchody mají dnes otevřeno?

Obchodní domy, ilustrační fotografie
Obchodní domy, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Lidé dnes nenakoupí v obchodech s plochou nad 200 metrů čtverečních. Prodejny budou zavřené kvůli státnímu svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu. Zákaz prodeje ve větších obchodech se týká i dalších šesti státních svátků. O zrušení zákazu letos usilovali senátoři.

Zákon byl poprvé uplatněn 28. října před třemi lety. Prodejny větší než 200 metrů čtverečních nesmí podle něj otevřít také na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den smějí mít otevřeno do 12:00. Na dodržování zákazu dohlíží Česká obchodní inspekce, jeho porušení může pokutovat jako správní delikt až pěti miliony korun.

Zákaz se nevztahuje na lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích a také v nemocnicích. Od letošních Vánoc nebude platit ani pro velkoobchody. Zákaz se naproti tomu týká také bazarů, zastaváren a výkupen odpadu.

Obchodníci před přijetím zákona varovali, o práci v prodejnách měl podle nich připravit tisíce lidí. Tvrdili, že řada zaměstnanců chce o svátcích pracovat. Podle odborářů naprostá většina zaměstnanců řetězců volno ve státní svátek vítá.

Velkoobchody budou moci mít o státních svátcích otevřeno podle poslanecké novely zákona o prodejní době, kterou minulý týden ve středu podepsal prezident. Omezení prodeje by se tak velkoobchodů poprvé nemělo týkat o letošních vánočních svátcích.

Předkladatelé novely argumentovali hlavně tím, že uzavření velkoobchodů ohrožuje zásobování menších prodejen, které mohou mít o svátcích otevřeno.

Zrušit zákon o prodejní době a tím i zavírání obchodů o stanovených svátcích letos navrhl Senát. Sněmovna to ale odmítla, stejně jako to udělala už dřív. V minulosti naproti tomu neschválila návrhy na rozšíření počtu svátků, o nichž mají být obchody zavřené. Zrušení zákona navrhla také skupina senátorů u Ústavního soudu, který ale letos v březnu návrh zamítl. Podle nálezu soudu se zákon neprotiví ústavnímu pořádku a sleduje legitimní cíle.

Témata:  obchody 28. října - výročí vzniku samostatného československého státu státní svátek ekonomika

Aktuálně se děje

21. května 2024 15:01

Rusko nečeká průlom od účasti Číny na konferenci o Ukrajině

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj žádá Západ, aby se více zapojil do konfliktu na Ukrajině z důvodu mimořádně nepříznivé situace ukrajinských jednotek na frontě. Na briefingu v Moskvě to v úterý prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační foto

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu opět vzrostly

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.