Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Elon Musk kupuje sociální síť Twitter za 44 miliard dolarů

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Americký miliardář Elon Musk se dohodl, že koupí internetovou společnost Twitter za 44 miliard dolarů (zhruba bilion Kč). Oznámila to dnes firma. Musk tak získá kontrolu nad vlivnou sociální sítí používanou miliony lidí na celém světě. Po dokončení transakce budou akcie Twitteru staženy z burzy, na kterou vstoupily v roce 2013.

Musk již začátkem dubna oznámil, že koupil v Twitteru zhruba devítiprocentní podíl. V polovině dubna pak přišel s nabídkou na převzetí celého podniku. Firma dnes uvedla, že její správní rada transakci jednohlasně schválila. Nyní musejí dohodu ještě odsouhlasit akcionáři a regulátoři.

"Podle podmínek dohody obdrží akcionáři Twitteru za každou kmenovou akcii 54,20 dolaru v hotovosti," uvedla dnes firma. Akcie podniku dnes posílily o téměř 5,7 procenta a uzavřely obchodování na 51,70 dolaru.

Podle Muska je nutné, aby byl Twitter převeden do soukromého vlastnictví, aby se mohl rozvíjet a stal se skutečnou platformou pro svobodné vyjadřování.

"Svoboda projevu je základem fungující demokracie a twitter je digitální náměstí, na kterém se diskutuje o zásadních věcech pro budoucnost lidstva," uvedl Musk v dnešní tiskové zprávě společnosti Twitter. "Twitter má obrovský potenciál. Těším se, že budu s touto firmou a s uživatelskou komunitou pracovat na jeho využití," dodal.

Musk je šéfem automobilky Tesla a nejbohatším člověkem na světě. Časopis Time i ekonomický list Financial Times jej loni v prosinci vyhlásily osobností roku.

Bílý dům se dnes k dohodě o převzetí společnosti Twitter odmítl vyjádřit. Upozornil nicméně, že prezidenta Joea Bidena dlouhodobě znepokojuje síla sociálních médií a jejich schopnost šířit dezinformace.

Sociální síť Twitter byla pro veřejnost otevřena před téměř 16 lety, 15. července 2006. Umožňuje uživatelům posílat a číst příspěvky zaslané jinými uživateli, známé jako tweety.

Témata:  X (dříve Twitter) Elon Musk

Související

Aktuálně se děje

28. května 2026 19:09

Umělec, který 20 let spolupracoval s Michaelem Jacksonem, prozradil, proč je podle něj nevinný

Nový životopisný snímek Michael sklízí v kinech obrovské komerční úspěchy a celosvětově vydělal již přes 700 milionů dolarů. Film však zároveň čelí ostré kritice za to, že zcela opomíjí kontroverzní témata ze zpěvákova života, včetně opakovaných obvinění ze zneužívání dětí. Proti této kritice se nyní ostře ohradil Jeffrey Daniel, jednasedmdesátiletá ikona skupiny Shalamar, který s králem popu spolupracoval celých dvacet let a naučil ho jeho slavný taneční krok moonwalk. Podle Daniela je film záležitostí Jacksonovy rodiny a je pouze na nich, jak k jeho ztvárnění přistoupí, přičemž veřejnost podle něj pouze vyhledává senzace, špínu a negativitu, která byla v Michaelově případě uměle vykonstruovaná.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

KFC, ilustrační fotografie.

Komentář

Tvrdý restart KFC v Česku. Firma hraje vabank za desítky milionů, říká expert

Česko dnes na trhu rychlého občerstvení zažívá situaci, kterou tuzemský maloobchod nepamatuje. Nadnárodní řetězec KFC se rozhodl k radikálnímu kroku: úderem ranní otevírací doby nechal zamčené dveře všech svých 140 poboček po celé České republice. Provoz se plošně zastavil. Zaměstnanci místo smažení kuřat fasují školící manuály a programátoři narychlo nahazují nový digitální systém pro kontrolu bezpečnosti potravin.