Hrubý domácí produkt Ruska má letos klesnout o 11,2 procenta kvůli finančním sankcím, které USA a jejich západní spojenci kvůli invazi uvalili na ruské banky, státní podniky a další instituce.

SB ve své aktualizované zprávě nazvané Válka v regionu uvádí, že ekonomika regionu východní Evropy, který zahrnuje Ukrajinu, Bělorusko a Moldavsko, klesne letos o 30,7 procenta. Důvodem je šok způsobený válkou a narušením obchodu.

Výhled růstu ve střední Evropě, která zahrnuje Bulharsko, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko a Rumunsko, banka snížila na 3,5 procenta z původních 4,7 procenta. Odůvodnila to přílivem uprchlíků, vyšší cenou komodit a zhoršením důvěry, které poškozuje poptávku.

SB odhadla, že na Ukrajině je zavřená více než polovina podniků. Zbývající, které zůstaly otevřené, pak pracují s výrazně nižší kapacitou, než je běžné. Odstřižení dopravy z Černého moře snížilo zhruba 90 procent vývozu obilí a polovinu celkového vývozu ze země.

Válka znemožnila ekonomickou aktivitu v rozsáhlé části země a narušuje pěstování zemědělských plodin a sklizeň. Odhady škod na infrastruktuře na počátku března činily 100 miliard USD (2,2 bilionu Kč), což byly zhruba dvě třetiny ukrajinského HDP v roce 2019. Od té doby se však navýšily, protože válka pokračuje a způsobila další škody.

SB dodala, že rozsah poklesu "podléhá vysoké míře nejistoty", protože není jasné, jak dlouho bude válka trvat a jaká bude její intenzita.

SB již vyčlenila pro Ukrajinu zhruba 923 milionů USD v půjčkách a grantech a připravuje další balíček pomoci v objemu více než dvě miliardy USD. Pomoc pomohla Ukrajině vyplatit mzdy a penze a uhradit splátky státního dluhu, a to navzdory drastickému snížení daňových příjmů, uvedla agentura Reuters.