Válka zničila ukrajinské továrny i zemědělskou půdu, z domovů pak vyhnala miliony Ukrajinců. SB odhaduje, že obnova země bude stát minimálně 349 miliard dolarů (zhruba 8,6 bilionu Kč).

"Ukrajina nadále potřebuje obrovskou finanční podporu," uvedla viceprezidentka SB pro Evropu a Střední Asii Anna Bjerdeová. Ukrajina podle ní peníze potřebuje kvůli zbytečnému pokračování války i kvůli financování projektů na obnovu a rekonstrukci, informovala agentura AP.

Světová banka předpokládá, že v příštím roce se ukrajinská ekonomika vrátí k růstu, který nyní odhaduje na 3,3 procenta. Upozorňuje ale, že výhled je velmi nejistý a bude záviset na vývoji války.

Rusko se kvůli útoku na Ukrajinu stalo terčem rozsáhlých sankcí ze strany západních zemí. Světová banka předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) Ruské federace letos klesne o 4,5 procenta a příští rok o dalších 3,6 procenta. Odhad letošního propadu ruské ekonomiky banka nicméně výrazně zmírnila proti červnové prognóze, kdy jej odhadla na 8,9 procenta. Ruskou ekonomiku podpořily mimo jiné vysoké ceny ropy a zemního plynu.

reklama