Informace na sociálních sítích působily podle Havlíčka tak, že to bude "určitý útok na obchody". Všechny prodejny se po zhruba šestitýdenní nucené pauze mohly dnes znovu otevřít. Platí v nich limit jeden zákazník na 15 metrů čtverečních provozní plochy, musejí se dodržovat dvoumetrové rozestupy, nosit roušky a lidé by si měli u vstupu dezinfikovat ruce.

Konkrétně IKEA podle Havlíčka situaci zvládá skvěle, je podle něj určitým vzorem. Připustil, že menší obchody mohou v nastavení nového režimu trochu tápat, zvykat si na něj. "Ne každý má za sebou armádu spolupracovníků," dodal. Velmi důležitý je podle něj psychologický vztah mezi prodejcem a zákazníkem. Hlavně ve vypjatých situacích, kdy budou muset lidé čekat ve frontě venku, bude jim zima, personál by měl reagovat klidně a nedělat z toho mimořádnou událost.

Během prvních pár hodin po otevření obchodů v obchodních centrech byla situace zatím klidná také podle vedoucího oddělení maloobchodního sektoru a správy obchodních center realitně-poradenské společnosti CBRE Tomáše Míčka. "Zákazníci do center dorazili, ale zatím vše probíhá hladce. Lidé dodržují veškerá opatření, která jsou vyžadována. U některých obchodů, jako je Pepco nebo Datart, se tvoří menší fronty. Nicméně zákazníci jsou disciplinovaní a dodržují rozestupy. Vývoj na centrech neustále monitorujeme, abychom mohli případně zajistit kroky pro dodržování opatření a zklidnění situace vzhledem k možnému nárůstu nervozity ze strany některých zákazníků," řekl ČTK.

Všechna opatření dnes zákazníci řádně dodržovali také podle Havlíčka. Klíčových podle něj bude následujících deset až 14 dní a režim krátce před Vánocemi. Pokud se situaci podaří mít pod kontrolou, bude to dobré. Velmi nepříjemné by podle něj bylo, pokud by se Česká republika musela v protiepidemickém systému (PES) vrátit ze současného třetího stupně rizika do přísnějšího čtvrtého. Ve čtvrté úrovni by opět většina podnikatelských činností nemohla fungovat.

Kontroloři budou podle Havlíčka dělat svou práci, ale rozhodně není cílem někoho šikanovat nebo vytvářet policejní stát. Případná porušení by se nejprve podle něj měla řešit spíše domluvou.