reklama

Insolvenčních návrhů bylo podáno u obchodních společností 106, meziměsíčně o 28 více. U podnikatelů jich bylo 540, proti říjnu o 46 více.

"Listopadový nárůst počtu insolvenčních návrhů u firem může být částečně kompenzací nízkého počtu těchto návrhů v říjnu. Dlouhodobě však platí, že počet návrhů na bankrot společností i počet bankrotů postupně roste. Už v listopadu byl jejich letošní počet vyšší než za celý loňský rok. Vzhledem k vyšším cenám úvěrů v dalších letech i rostoucím cenám všech vstupů a problémům na trhu práce přitom není pravděpodobné, že by se v dalším roce začal snižovat, spíše naopak,“ uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

V listopadu bylo nejvíce bankrotů společností vyhlášeno v obchodu (16) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (11). V posledních 12 měsících byl nejvyšší také v obchodu (170) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (102).

V rámci krajů bylo v listopadu nejvíce firemních bankrotů vyhlášeno v Praze (31) a v Jihomoravském kraji (7). Naopak žádný bankrot nebyl vyhlášen v Karlovarském kraji, v Libereckém kraji a na Vysočině. V posledních 12 měsících bylo nejvíce firemních bankrotů vyhlášeno rovněž v Praze (329) a v Jihomoravském kraji (83).

V listopadu bylo nejvíce bankrotů podnikatelů vyhlášeno ve stavebnictví (118), v obchodu (109), a ve zpracovatelském průmyslu (76). Co se týče krajů, nejvíce jich bylo vyhlášeno ve Středočeském kraji (68), v Praze (66) a v Ústeckém kraji (65).