"Ačkoliv u počtu nově vzniklých obchodních společností můžeme pozorovat meziroční pokles, stále jich vzniklo více než v roce 2020 za stejné období. Pozitivní, vzhledem k aktuálnímu ekonomickému vývoji, je také fakt, že během prvních šesti měsíců zaniklo nejméně obchodních společností od roku 2018, kdy ukončilo svou činnost pouze 6342 obchodních společností," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

V samotném červnu v Česku přibylo 2431 obchodních společností, tedy o 150 méně než v květnu. Zároveň ubylo 1229 firem, což je naopak o 99 více než v květnu.

Za celé pololetí přibývaly meziročně nejrychleji obchodní společnosti na Vysočině, kde na deset zaniklých firem připadlo 43 nových. Na druhém místě skončil Olomoucký kraj se 40 novými firmami na deset zaniklých. Naopak nejhorší výsledek měl Ústecký kraj, kde vzniklo pouze 9 firem na 10 zaniklých.

Při pohledu na jednotlivá odvětví vznikl v pololetí nejvyšší počet firem, meziročně o 65 procent více, v zemědělství, lesnictví a rybářství. O pětinu se pak zvýšil počet vzniklých firem ve zpracovatelském průmyslu a o desetinu v profesních, vědeckých a technických činnostech.

Meziročně se nejrychleji snížil počet zaniklých obchodních společností v ubytování a stravování. Druhý největší pokles zániků obchodních společností zaznamenala oblast dopravy a skladování.