Zvyšující se inflace a neustálé zdražování jsou finančními strašáky dnešní doby. Jedním ze způsobů, jak zmírnit negativní dopad na naše finance, může být investování. Pokud hledáte alternativu ke klasickému zhodnocení peněz pomocí spořicího účtu nebo stavebního spoření, zkuste investiční fond. Co je to investiční fond a jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Co je investiční fond

Investiční fond je nástroj kolektivního investování a většinou ho zakládají a spravují investiční společnosti. Fond sám o sobě nemá právní status, ale jeho účastníci dohromady tvoří právnickou osobu. Každý z investorů nakupuje jednotlivé podílové listy za peníze, které převezme investiční společnost, ta je následně zhodnocuje podle předem určené strategie. Podílník pak získává výtěžek z rozdílu nákupu a prodeje a od výsledného zisku si investiční společnost odečte poplatky.

Pro koho jsou fondy vhodné

Investiční fond je vhodný pro každého, kdo se rozhodl zhodnotit své peníze a hledá alternativu k méně výnosným spořicím produktům. Investor má na výběr fondy s jednorázovým či pravidelným vkladem a sám si určí výši investice, která může být ve výši jen několika stokorun.

Výhody a nevýhody

Jak už jsme zmínili výše, výhodou kolektivního fondu je možnost investice malých částek. Další výhodou je časová neohraničenost. Investor si sám určí, jak dlouho chce dané podílové listy držet, a navíc k nim může přikupovat další. Za nevýhodu můžeme označit riziko investice samotné. Hodnota cenných papírů totiž neustále kolísá. Riziku znehodnocení lze ale předejít dlouhodobějším investováním, ve kterém se riziko kolísání rozloží.

Na trhu je k nalezení mnoho investičních společností. Banka CREDITAS vám pomůže najít ten správný investiční fond a vhodnou investici. Stačí si domluvit schůzku na pobočce, vyplnit dotazník a zdarma si nechat založit investiční účet.