Víte, jak může vypadat kotelna? Žádný prach, zápach kouře nebo vynášení popele. Při pořízení kotle na pelety se můžete těšit na téměř bezobslužný provoz a jednoduché skladování paliva.

Automatický peletový kotel stojí na pomyslném technologickém vrcholu mezi všemi kotli na pevná paliva. Má konstrukčně nejdokonalejší řešení a komfort při používání se v řadě aspektů přibližuje elektrickému nebo plynovému topení.

img-responsive

Výhodné a moderní vytápění? Kotel na pelety to umí | foto: OPOP

Jednoduchá obsluha kotle

Majitel kotle na pelety nejvíc ocení, že se o chod vytápění prakticky nemusí zajímat. Na rozdíl od manuálních kotlů, které vyžadují pravidelné přikládání, se automatický peletový kotel o všechno postará sám.

Celý proces od zapálení ohně, dosažení požadované teploty vytápění až po udržování tepla funguje zcela samočinně. Přikládání paliva probíhá plynule a pouze v takové dávce, která je zrovna potřeba.

Osvědčená konstrukce

Automatické přikládání pelet zajišťují šnekové podavače, které dopravují palivo ze zásobníku na rošt hořáku. Dokud je v zásobníku dost pelet, kotel všechno potřebné zajistí sám. Podle velikosti zásobníku a výkonu kotle si můžete užívat 5 až 7 dnů automatického provozu. Poté jednoduše nasypete do zásobníku nové palivo a je na další týden hotovo.

Důležité parametry kotle

Při výběru kotle je důležité ověřit si u výrobce rozměry, výkon a účinnost. Dnes už není problém instalovat kotel i do malé technické místnosti. Například nejužší kotel na trhu Biopel mini tower má na šířku pouze 35 centimetrů. Přitom se nemusíte obávat, že by malá velikost kotle měla vliv na vytápění. Spíše se zaměřte na účinnost kotle, která se uvádí v procentech. Kotle s účinností nad 90 procent spotřebují méně paliva a tím šetří peníze.

Potřebný výkon kotle na pelety si nechte raději spočítat od odborníka, který vezme v potaz velikost, stáří a stav konkrétní budovy. Pro novostavby obvykle stačí výkon kolem 10 kW, starší stavby s horší izolací potřebují průměrně dvojnásobek.

Ovládání online a odkudkoli

Automatický kotel můžete ovládat hned několika způsoby. „Kotel Biopel mini má přehledný dotykový displej, na kterém jednoduše spustíte vytápění nebo změníte teplotu. Samozřejmě můžete topení ovládat také přes pokojové termostaty,“ vysvětluje možnosti Ing. Roman Boczek z firmy OPOP. „Pokud chcete upravit teplotu na dálku před příchodem domů, můžete využít naši aplikaci, kterou ke kotlům dodáváme. Dále je možné propojit kotel na pelety s čidlem venkovní teploty, aby mohl automaticky reagovat také na výkyvy počasí,“ doplňuje Boczek.

Ekologické palivo a vytápění

Všechny nově vyráběné kotle na pelety splňují přísné ekologické limity stanovené Evropskou unií a obvykle spadají také do nejvyšší emisní třídy 5, takže mají minimální dopad na životní prostředí. Také pelety se považují za obnovitelný zdroj energie s nulovou uhlíkovou stopou. Neobsahují nic jiného než dřevěné piliny, dobře se převážejí i skladují.

img-responsive

Výhodné a moderní vytápění? Kotel na pelety to umí | foto: Shutterstock

reklama