Vláda v pondělí rozhodla, že maloobchodní prodejny, které mají výjimku z restrikcí a mohou mít otevřeno, budou muset od středy zavírat ve 20:00, v neděli nebudou moci být vůbec v provozu. Opatření bude platit od středy do konce nouzového stavu.

Zkušenosti se zavírací dobou ve vybrané svátky podle ředitele komunikace obchodů Albert Jiřího Marečka ukazují, že předzásobení nedokáže nahradit prodeje v samotný den a výpadek prodejní špičky, kterou podle něj neděle je. Za šťastné nepovažuje ani omezení otevírací doby v další dny. "Řada zákazníků chodila na nákupy právě ve večerních hodinách a využívala delší otevírací doby k tomu, aby se vyhnuli kontaktu s ostatními," uvedl.

Kaufland podle své mluvčí Renaty Maierl očekává, že uzavření v neděli bude mít negativní vliv na obrat. Neočekává ale žádné provozní komplikace. Opatření vlády vnímá jako krok vlády ke zmírnění šíření koronaviru. "Věříme, že stejně budou toto opatření vnímat a respektovat i zákazníci a zaměstnanci," řekla Maierl.

V obchodech Penny se novým nařízením sjednotí provozní doba. Ve větších městech byly prodejny podle mluvčího společnosti Tomáše Kubíka otevřeny do 21:00, naopak v menších standardně zavíraly ve 20:00. "Nechceme v tuto chvíli predikovat nákupní chování. Například zkušenost z jara, kdy byla situace obdobná, nám říká, že lidé nakupovali méně často a větší objemy," dodal Kubík.

Košík.cz předpokládá, že zákaz nedělního prodeje přivede více zákazníků k nákupu potravin on-line. Podle Brože je to ale jen jeden den, dynamika podle něj tak bude podobná jako v případě středečního svátku a zájem se rozprostře na okolní dny. Kdo bude chtít nákup doručit přímo v neděli, neměl by podle něj s objednávkou otálet. Vyšší poptávka se dá předpokládat především v regionech, uvedl.

Nová vládní opatření nepřispějí podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy k menší koncentrací lidí nepřispějí. Dá se očekávat pravý opak. Vyplývá to podle něj ze zkušeností dalších zemí, která opatření už v minulosti zavedla. Logické by podle něj naopak bylo provozní dobu prodlužovat.