Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zástupci obchodních řetězců ujišťují, že ceny potravin s nižší DPH klesnou

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Zástupci osmi významných obchodních řetězců se během dnešního jednání na ministerstvu zemědělství setkali s premiérem Petrem Fialou z ODS. Během schůzky ujistili představitele vlády, že plánované snížení daně z přidané hodnoty (DPH) bude mít vliv na pokles cen potravin a že budou klást ještě větší důraz na kvalitu potravin.

Ministr zemědělství Marek Výborný z KDU-ČSL poté novinářům sdělil, že je spokojený s tímto slibem a věří, že snížení DPH o tři procentní body od prvního ledna bude viditelné na cenovkách potravin.

Navrhované přesunutí potravin ze současné 15procentní sazby DPH na 12procentní je součástí konsolidačního balíčku, který momentálně projednává Poslanecká sněmovna ve druhém čtení.

Premiér Fiala na tiskové konferenci zdůraznil, že vláda se nesnaží stát se soudcem v otázce, kdo nese větší odpovědnost za vysoké ceny potravin v posledním roce. Místo toho se snaží najít cestu, jak zajištěním cen potravin umožnit českým spotřebitelům přístup k potravinám s odpovídající kvalitou, jak tomu je v okolních zemích.

Dodal, že vláda nepředepisuje ceny potravin, ale bude komunikovat se zemědělci a obchodníky, aby zajistila uspokojivé ceny a kvalitu.

Témata:  obchody

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy