Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zástupci obchodních řetězců ujišťují, že ceny potravin s nižší DPH klesnou

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Zástupci osmi významných obchodních řetězců se během dnešního jednání na ministerstvu zemědělství setkali s premiérem Petrem Fialou z ODS. Během schůzky ujistili představitele vlády, že plánované snížení daně z přidané hodnoty (DPH) bude mít vliv na pokles cen potravin a že budou klást ještě větší důraz na kvalitu potravin.

Ministr zemědělství Marek Výborný z KDU-ČSL poté novinářům sdělil, že je spokojený s tímto slibem a věří, že snížení DPH o tři procentní body od prvního ledna bude viditelné na cenovkách potravin.

Navrhované přesunutí potravin ze současné 15procentní sazby DPH na 12procentní je součástí konsolidačního balíčku, který momentálně projednává Poslanecká sněmovna ve druhém čtení.

Premiér Fiala na tiskové konferenci zdůraznil, že vláda se nesnaží stát se soudcem v otázce, kdo nese větší odpovědnost za vysoké ceny potravin v posledním roce. Místo toho se snaží najít cestu, jak zajištěním cen potravin umožnit českým spotřebitelům přístup k potravinám s odpovídající kvalitou, jak tomu je v okolních zemích.

Dodal, že vláda nepředepisuje ceny potravin, ale bude komunikovat se zemědělci a obchodníky, aby zajistila uspokojivé ceny a kvalitu.

Témata:  obchody

Související

Aktuálně se děje

25. května 2026 21:59

Cenové stropy u pohonných hmot pokračují, rozhodla vláda

Babišova vláda na pondělním zasedání projednala návrh změnového zákona, který v zájmu posílení bezpečnosti Česka zpřísňuje podmínky pro osoby s dočasnou ochranou a zpřísňuje sankce za nelegální překročení hranic. Schválila také systém řízení strategických programů a projektů z oblasti informačních technologií a rozhodla o zařazení Strategického podnikatelského parku Cheb na seznam lokalit zvýhodněných průmyslových zón.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

KFC, ilustrační fotografie.

Komentář

Tvrdý restart KFC v Česku. Firma hraje vabank za desítky milionů, říká expert

Česko dnes na trhu rychlého občerstvení zažívá situaci, kterou tuzemský maloobchod nepamatuje. Nadnárodní řetězec KFC se rozhodl k radikálnímu kroku: úderem ranní otevírací doby nechal zamčené dveře všech svých 140 poboček po celé České republice. Provoz se plošně zastavil. Zaměstnanci místo smažení kuřat fasují školící manuály a programátoři narychlo nahazují nový digitální systém pro kontrolu bezpečnosti potravin.