Zlato tak podle něj zažívá určitou korekci proti rekordnímu roku 2020, kdy jeho cena především vlivem koronavirové nejistoty atakovala hranici 2100 dolarů. Letos žlutému kovu nepřidalo zejména zvýšení úroků u státních dluhopisů, které mu v oblasti bezpečných přístavů konkurují, ale i posilující dolar nebo postupně se zvyšující úrokové sazby, uvedl Ryba.

Platina od začátku ztratila 11 procent na 960 dolarů za unci a palladium oslabilo o 21 procent na 1895 dolarů. Na důvodech se u palladia podílí určité omezení poptávky u automobilek, které utlumují výrobu kvůli nedostatku čipů. "Přes letošní výkyvy bude zlato dál růst. Pomůže mu mimo jiné stále se zvyšující světová inflace, která z něj činí jediný způsob bezpečného uložení peněz," upozornil Ryba.

Zcela opačný příběh naopak zažívá ropa. "Takzvané černé zlato posílilo od začátku roku o 55 procent a například ropa WTI vystoupala v září opět nad 75 dolarů za barel. Vyšší poptávku živí obavy z energetické krize, což ostatně dopadá na celý trh s energiemi. Například zemní plyn letos posílil v obavách z nedostatku už o více než 130 procent a výnos na uhlí tento rok překročil hranici 170 procent,“ doplnil analytik Portu Vratislav Zámiš.

Zajímavý je podle něj vývoj také u stavebního dřeva, které patřilo v polovině roku mezi žhavé komodity. V květnu vystoupala jeho hodnota na více než 1500 dolarů, jenže na konci září už je cena méně než poloviční. Ve srovnání se začátkem roku tak dřevo ztrácí přes 28 procent.