Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Karel Heřmánek (†76) a Smrt krásných srnců. Jak probíhalo natáčení?

Smrt krásných srnců
Smrt krásných srnců
Foto: Archiv NFA

Smrt krásných srnců je film, který vás dokáže rozesmát i rozplakat. Vychází z knihy Oty Pavla, která líčí příběh jeho česko-židovské rodiny na prahu války, přičemž se zaměřuje především na osud jeho otce. Postavu otce, v níž se odráží jeho vášeň pro rybaření a obchodní talent, skvěle ztvárnil Karel Heřmánek (†76). Jaké další zajímavosti se k tomuto filmu vážou?

Film Smrt krásných srnců se stal jedním z těch snímků, které dokážou zaujmout jak svým emocionálním nábojem, tak vizuální elegancí. Nominace na Oscara za nejlepší cizojazyčný film potvrzuje jeho výjimečnost, a to nejen v českém kontextu. Zpracování příběhu Oty Pavla, autora stejnojmenné knihy, kombinuje jak uvedl Lifee osobní vzpomínky na rodinné drama s válečnými traumaty, a přitom neztrácí schopnost diváka pobavit i rozplakat. Film je bohatý na detaily a citlivé zobrazení postav, přičemž do významných momentů zasahují i nečekané symboliky.

Jedním z pamětihodných prvků filmu je scéna v ateliéru malíře Nejezchleby, kterou si diváci mohou spojit s detektivním seriálem Kriminálka Anděl. V epizodě Slečna smrt, která byla odvysílána v roce 2008, se totiž objevuje obraz muže, o němž Leo Popper (v podání Karla Heřmánka) říká, že by ho musel přesvědčit koupí vysavače a ledničky pro vlast. Tento moment naznačuje vztah mezi osobními dilematy postav a širším kontextem války a okupace.

Ota Pavel, ztvárněný ve filmu jako nejmladší syn Leo Poppera, představuje klíčovou postavu nejen v literární předloze, ale i ve filmu, kde je nazýván prdelkou. Ota Pavel čerpá ze skutečné zkušenosti se svým otcem, židovským obchodníkem, který si díky své lásce k rybaření a obchodnímu talentu dokázal získat sympatie i v těžkých dobách. Jeho obětavost a láska k rodině se odráží nejen v jeho vztahu k synům, ale i v momentě, kdy jim dává maso na cestu do koncentračního tábora, čímž je zachraňuje před smrtí.

Vizuálně působivý je i způsob, jakým je film rozdělen na dvě poloviny pomocí barevné symboliky. První část je vyvedena v teplých zlatých tónech, které evokují dobu před válkou, kdy je život rodiny harmonický. Druhá polovina filmu, která se zaměřuje na válečnou dobu, je zabarvena do modra, což podtrhuje tíživou atmosféru a změnu, která válka přináší. Tato barevná paleta dokonale podporuje emoční gradaci filmu a jeho hluboký dopad na diváka.

Film také přináší řadu zajímavých technických a hereckých momentů. Například scéna, kdy Karel Heřmánek bojuje s chrobákem, byla natáčena několik hodin, protože hmyz odmítal spolupracovat a měl vlastní plány. Režisér Karel Kachyňa zase při natáčení rybářských scén vymyslel způsob, jak přilákat kapry až k hladině pomocí koše naplněného rybami. Tyto detaily ukazují na preciznost a trpělivost, kterou tvůrci do filmu vložili, aby každý snímek byl autentický a silně působivý.

Témata:  Karel Heřmánek film Smrt krásných srnců

Související

Aktuálně se děje

10. ledna 2025 18:06

Princezna Kate (43) a „mimořádná“ skrytá emotivní zpráva

Na 43. narozeniny princezny Kate překvapil princ William fanoušky královské rodiny osobním příspěvkem na sociálních sítích. Vedle černobílého portrétu své ženy odhalil neobvykle emotivní poselství plné obdivu. 

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy