Anketa popularity Český slavík, v jejímž rámci se dnes budou předávat ceny nejoblíbenějším zpěvákům a zpěvačkám, navazuje na Zlatého slavíka. V jeho historii se však nachází jedna ostudná kapitola, kdy komunisté vymazali jednu z vítězek na téměř 20 let.
Zlatého slavíka za rok 1970, který měl být v jejím případě čtvrtým v řadě, se Marta Kubišová dočkala až v červnu 1990, tedy několik měsíců po pádu komunistického režimu. Komunistům se totiž po vpádu vojsk Varšavské smlouvy v čele se Sověty do Československa v srpnu 1968 známá zpěvačka znelíbila, takže ji systematicky vystrčili na okraj společnosti.
Jak připomíná Supraphon, 2. června 1990 se uskutečnil v pražské Lucerně její comebackový koncert. Kubišová během vystoupení za bouřlivého potlesku převzala Slavíka za rok 1970. Přitom už ocenění za rok 1969 mohla za komunistů převzít jen za zavřenými dveřmi redakce Mladého světa.
Jak je známo, Kubišová dostala během začátků normalizace po invazi vojsk Varšavské smlouvy zákaz vystupovat. Několik let byla bez práce, posléze měla několik občanských zaměstnání. Například byla referentkou zásobování pro výstavbu sídlišť v hlavním městě.
Už v prosinci 1988 vystoupila na povolené demonstraci ke 40. výročí vyhlášení Všeobecné deklarace lidských práv, přičemž zazpívala hymnu. O necelý rok později, konkrétně 21. listopadu 1989, zazpívala z balkonu Melantrichu na Václavském náměstí kromě hymny i Modlitbu pro Martu.
"Přistoupil ke mně hudební znalec a kritik Jirka Černý a řekl mi: 'Hele, Marti, chtělo by to malou modlitbičku.' A pak mě doslova vystrčil na ten balkon," popsala stanici CNN Prima News. Píseň tehdy musela zazpívat a capella, takže dodnes považuje svůj tehdejší výkon za divoký. "Ale tehdy na tom nezáleželo. Tehdy bylo důležité, aby se člověk radoval z toho, že se zase vrátila svoboda," dodala Kubišová.
Témata: Zlatý slavík, Marta Kubišová, Český slavík
Související
28. listopadu 2017 22:08