Články k tématu: Duda, Andrzej

"Neustupujte Bruselu!" V Polsku to vřelo, davy lidí v ulicích bránily vládu

08.02. 21:49

Tisíce Poláků dnes ve Varšavě vyšly do ulic, aby vyjádřily podporu vládě premiéra Mateusze Morawieckého. Kabinet poslední dobou čelí kritice kvůli reformě soudnictví, která podle Bruselu ohrožuje nezávislost polské justice. Podle účastníků manifestace jsou ale legislativní změny "záležitostí…

Polsko trucuje. Prezident Duda nepojede do Izraele, vadí mu Putin

03.01. 15:19

Polský prezident Andrzej Duda nepojede tento měsíc do Izraele na vzpomínkové akce k 75. výročí osvobození nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi, které se uskuteční v jeruzalémském památníku holokaustu Jad Vašem. Napsal to deník Gazeta Wyborcza. Podle něj je to hlavně kvůli tomu, že…

Kdo bude příštím prezidentem Polska? Duda má konkurenta

09.12. 10:37

Polský televizní moderátor, spisovatel a novinář Szymon Holownia oznámil svůj úmysl kandidovat příští rok na funkci polského prezidenta. Informovala o tom agentura Bloomberg. Postaví se tak současné hlavě státu Andrzejovi Dudovi, kterého podporuje vládnoucí národně konzervativní strana Právo a…

reklama

Další kontingent vojáků USA poblíž Česka? Rozhodnutí padne již brzo

02.09. 17:08

Spojené státy do konce roku určí, kde bude v Polsku umístěn nový kontingent amerických vojáků. Po dnešní schůzce s americkým viceprezidentem Mikem Pencem ve Varšavě to řekl polský prezident Andrzej Duda.

Zkažené maso, vejce... Zemědělská velmoc, kterou už nikdo nechce? Polsko si vykopalo vlastní hrob

Aktualizovali jsme 26.2.2019, 21:38, 26.02. 08:54

Komentář Petra Šulky – Je nepochybné, že Polsko si na rozdíl od České republiky udrželo vlastní potravinovou soběstačnost a stalo se jednou z potravinových velmocí Evropy. Poláci by na sebe mohli být pyšní. Pokud by si to sami nekazili….

Napětí mezi Polskem a Izraelem? Může za něj novinářská chyba

Aktualizovali jsme 15.2.2019, 16:32, 15.02. 16:21

Na začátku kauzy stál list Jerusalem Post, podle kterého premiér Netanjahu ve Varšavě řekl, že Poláci spolupracovali s Němci při holokaustu. Polsko v reakci zvažovalo, že zruší účast na summitu V4 v Izraeli. Netanjahu však informoval, že šlo o novinářskou chybu a tvrzení listu popřel.

Duda zesiluje tlak na Německo. Žádá odškodnění za druhou světovou

28.10. 15:34

Polský prezident Andrzej Duda dnes znovu zdůraznil, že Polsko bude požadovat od Německa odškodnění za ztráty a škody způsobené za druhé světové války. Je to otázka pravdy a odpovědnosti, řekl podle agentury AFP Duda v rozhovoru pro dnešní vydání německého deníku Bild.

Potupa Česka? V4 hájila protiruské sankce, Zeman mlčel

12.10. 20:36

Prezidenti Slovenska a Polska po schůzce hlav států čtyř středoevropských zemí z uskupení visegrádská čtyřka (V4) obhajovali sankce, které EU uvalila na Rusko v roce 2014 kvůli anexi poloostrova Krym. Český prezident Miloš Zeman ani jeho maďarský kolega János Áder sankce před novináři nekomentovali.

Polská PiS se pokouší protlačit další kontroverzní zákon, Prezident Duda ho bude vetovat

16.08. 16:54

Varšava - Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) novelu zákona, která by v evropských volbách velmi zvýhodnila velké strany. Prezident Andrzej Duda dnes avizoval, že bude normu vetovat.

Duda chtěl uspořádat referendum o polské ústavě, senát to zamítl

25.07. 20:53

Varšava - Polský senát dnes odmítl návrh prezidenta Andrzeje Dudy uspořádat letos na podzim referendum o změnách ústavy. Poláci měli odpovídat na deset otázek.

Duda a Porošenko každý zvlášť uctili památku obětí

08.07. 18:16

Varšava/Kyjev - Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes v Sahryni na jihovýchodě Polska připomněl památku Ukrajinců, které v roce 1944 zabili Poláci. Polský prezident Andrzej Duda na západě Ukrajiny uctil památku polských obětí volyňského masakru, který před 75 lety spáchali ukrajinští…

Atmosféra v Polsku houstne: Předsedkyně nejvyššího soudu přišla do práce navzdory slovům prezidenta

04.07. 11:17

Varšava - Předsedkyně polského nejvyššího soudu Malgorzata Gersdorfová dnes ráno přišla do práce navzdory skutečnosti, že v úterý prezident Andrzej Duda potvrdil její odchod do důchodu. Soudkyni přišly podpořit stovky lidí.

Polský prezident poslal do důchodu předsedkyni nejvyššího soudu

03.07. 20:01

Varšava - Polský prezident Andrzej Duda dnes potvrdil, že předsedkyně nejvyššího soudu Malgorzata Gersdorfová od středy odchází do důchodu.

Polský prezident Duda podepsal přelomový proinvestiční zákon

02.06. 19:55

Varšava - Polský prezident Andrzej Duda podepsal nový proinvestiční zákon, jehož součástí jsou přelomové změny a který má přeměnit celé Polsko ve zvláštní hospodářskou zónu.

Zemana čeká návštěva Polska, setká se i s Dudou

30.04. 10:00

Praha - Prezident Miloš Zeman příští týden poletí na třídenní oficiální návštěvu Polska. Setká se s předními polskými představiteli včetně prezidenta Andrzeje Dudy. Poslední den návštěvy Zeman zavítá k východnímu pohraničí země do chráněného Bělověžského pralesa. ČTK to řekl ředitel zahraničního…

Polsko žehlí výrok Dudy: Premiér Morawiecki se snažil otevřít upřímnou debatu o holokaustu

18.02. 13:51

Varšava - Polský premiér Mateusz Morawiecki v sobotu na mnichovské bezpečnostní konferenci mimo jiné prohlásil, že i někteří Židé nesli odpovědnost za holokaust. Záhy přišly ostré reakce. Varšava dnes premiérův výrok mírnila slova, že se snažil otevřít upřímnou debatu o zločinech spáchaných na…

Polský premiér Duda vyvolal poprask slovy o židech odpovědných za holokaust

17.02. 22:44

Mnichov - Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes na mnichovské bezpečnostní konferenci hájil kontroverzní polský zákon, který trestá až tříletým vězením připisování jakékoli odpovědnosti za holokaust Polákům. Pobouření vyvolala jeho slova, že i někteří židé nesli odpovědnost za holokaust. Izraelští…

Polský prezident podepíše sporný zákon týkající se holokaustu. Pak ho dá ústavním soudcům

06.02. 13:25

Varšava - Polský prezident Andrzej Duda podepíše kritizovaný zákon o holokaustu. Následně ho ale pošle k ústavnímu soudu, aby rozptýlil obavy, zda neomezí svobodu slova, a zda ustanovení hrozící trestem vězení nejsou příliš vágně formulovaná.

Polský prezident podepsal zákon omezující nedělní prodej

30.01. 21:10

Varšava - Polský prezident Andrzej Duda dnes podepsal zákon omezující nedělní prodej.  Zákon, který prosadila konzervativní vláda a odbory Solidarity, podle agentury AP nejspíše podnítí protesty západních obchodních řetězců, které si zákon nejvíce bere na mušku. 

Škatulata v polské vládě. Odešli ministři, kteří měli velké spory s Bruselem

09.01. 16:24

Varšava - Polský prezident Andrzej Duda dnes při změnách ve vládě překvapivě odvolal i dosavadní ministry obrany, zahraničí a ochrany životního prostředí. S jejich jmény se spojovaly ostré spory s opozicí a bruselskými institucemi EU.

Duda i přes odpor EK chce podepsat zákony o justici

20.12. 21:18

Varšava – I navzdory kritice ze strany Evropské unie dnes polský prezident Andrzej Duda dnes oznámil, že se rozhodl podepsat dvojici zákonů reformujících soudní systém.

Porošenko se sešel s Dudou, varují před tlakem ze strany Ruska

13.12. 23:25

Charkov (Ukrajina) - Sblížit rozdílné názory na průběh a odkaz druhé světové války se dnes v Charkově pokusili ukrajinský prezident Petro Porošenko a jeho polský partner Andrzej Duda.

Polský parlament schválil zákon o nejvyšším soudu navržený prezidentem Dudou

08.12. 16:53

Varšava - Dolní komora polského parlamentu (Sejm) dnes schválila návrh zákona o nejvyšším soudu, předložený prezidentem Andrzejem Dudou. Ani tato verze zákona není ale podle právních expertů ideální.

Polsko nepovažuje otázku odškodnění za válku za uzavřenou

07.11. 21:55

Varšava - Polský prezident Andrzej Duda dnes prohlásil, že otázka německých reparací za válečné škody, kterou od letošního léta nastolují vládnoucí konzervativci ve Varšavě, "nebyla formálně uzavřena".

reklama
Fotogalerie