Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Duda vetoval obnovení nouzové antikoncepce bez předpisu

Andrzej Duda
Andrzej Duda
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Polský konzervativní prezident Andrzej Duda vetoval návrh proevropské vládní koalice na obnovení nouzové antikoncepce bez předpisu.

V Polsku, kde převažuje katolická většina, došlo během osmiletého vládnutí pravicové strany Právo a spravedlnost (PiS) k omezení reprodukčních práv žen a k zpřísnění přístupu k nouzové antikoncepci. Od roku 2017 byla tato antikoncepce dostupná pouze na lékařský předpis.

Nová koaliční vláda, vedená bývalým předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem, slíbila zmírnění těchto omezení. Podle navrhovaného zákona by měly dívky a ženy starší 15 let mít volný přístup k nouzové antikoncepci, známé také jako "tabletka po".

Prezident Duda vetem zákona zdůraznil respektování ústavních práv a standardů ochrany zdraví dětí. Jako věrný spojenec PiS a zbožný katolík nemohl přijmout návrh, který by umožnil přístup k antikoncepční pilulce bez lékařského dohledu a obcházení rodičovské role a odpovědnosti. Navrhl otevřenost zmírnění omezení, avšak pouze pro ženy starší 18 let.

Prezidentské veto vyvolalo negativní reakce ze strany vládnoucího tábora. Levicová senátorka Magdalena Biejatová označila rozhodnutí za škodlivé a zdůraznila, že mladé dívky by měly mít stejný přístup k nouzové antikoncepci jako dospělé ženy.

Náměstkyně ministra školství Katarzyna Lubnauer kritizovala prezidentovo postavení proti polským ženám a ujistila, že vláda bude hledat řešení. Ministři zdravotnictví Izabela Leszczyna sdělila, že navrhla nařízení a jedná s lékárníky o dostupnosti antikoncepce na lékařský předpis.

Světová zdravotnická organizace (WHO) na svých webových stránkách zdůrazňuje, že nouzová antikoncepce by měla být běžně dostupná v rámci všech národních programů plánovaného rodičovství.

Debata o "tabletce po" probíhá v souvislosti s pokusy o liberalizaci polského zákona o potratech, který je jedním z nejpřísnějších v Evropě. Potrat je v Polsku legální pouze v případě, že těhotenství vzniklo v důsledku sexuálního napadení nebo incestu, nebo pokud ohrožuje život nebo zdraví matky.

Témata:  Polsko Duda, Andrzej

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy