Články k tématu: Energetika

Energetický regulační úřad vydal nové cenové rozhodnutí

29.12. 16:46

Energetický regulační úřad (ERÚ) vydal nové cenové rozhodnutí k regulovaným cenám elektřiny pro odběratele na hladinách vysokého a velmi vysokého napětí. Reagoval tak na dodatečnou dotaci na podporu energeticky náročných podniků ve výši 3,5 miliardy korun, o které rozhodla vláda. Úřad o tom…

ERÚ připravil v reakci na vládní podporu firem nové cenové rozhodnutí

14.12. 17:44

Energetický regulační úřad připravil změnu cenového rozhodnutí k regulovaným cenám elektřiny pro příští rok, kterou reaguje na rozhodnutí vlády. Fialův kabinet se ve středu rozhodl podpořit energeticky náročné provozy dodatečnou dotací ve výši 3,5 miliardy korun.

Energetický regulační úřad rozhodl o výši regulované složky pro příští rok

30.11. 15:13

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu…

reklama

EU poskytne prostředky na modernizaci energetických sítí

24.11. 18:26

Evropská komise plánuje dát přes 580 miliard eur (více než 14 bilionů korun) na opravu a modernizaci energetických sítí v členských zemí EU. Ty by následně měly být schopné pojmout předpokládaný příliv elektřiny z obnovitelných zdrojů. Na plán upozornila agentura Reuters.

Ukrajinci se musí podle Zelenského připravit na útoky na energetiku

13.11. 10:00

Ukrajina musí být připravena na možnost, že ruská armáda v zimním období opět začne se systematickými dronovými nebo raketovými útoky na energetickou infrastrukturu Ukrajiny. Ve svém videoproslovu to v neděli večer prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Někteří Češi platí za energie i o více než 100 procent více než dříve

12.11. 17:05

Většina Čechů si podle průzkumu společnosti Resideo na středoevropském trhu během minulé topné sezóny připlatila 20 až 60 procent za energie, šlo o 68 procent lidí. Kolem 15 procent respondentů platilo až o 100 procent více než dříve. Česko se tak řadilo k zemím s největším nárůstem cen za energie…

ERÚ nehodlá zásadně měnit návrh na růst regulované složky energií

08.11. 10:20

Návrh na růst regulované složky energií pro příští rok pravděpodobně zůstane téměř nezměněn, ačkoli jsou možné nepatrné úpravy. Podle předsedy Rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Stanislava Trávníčka by se ceny elektřiny pro většinu domácností mohly zvýšit nejvýše o několik procent.

Cena elektřiny pro podniky příští rok klesne, tvrdí Stanjura

04.11. 13:49

Cena elektřiny pro energeticky náročné podniky v příštím roce by i přes navrhované zvýšení regulované složky, jak navrhuje Energetický regulační úřad (ERÚ), měla klesnout. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) to sdělil deníku Hospodářské noviny (HN).

Ceny energií jsou vyšší než loni, ale nižší než letos v prvním čtvrtletí

29.10. 13:20

Čeští odběratelé momentálně platí za energie v průměru o 155 korun měsíčně více, než platili touto dobou v loňském roce. Výše plateb přitom od začátku roku poklesly, nejvyšší byly v prvním čtvrtletí. V příštím roce se opět očekává nárůst cen.

ČEZ oznámil zlevnění energií, nastane v lednu 2024

23.10. 14:17

ČEZ představil nové ceníky, které počítají s dalším zlevněním energií. Od ledna 2024 se téměř dvěma milionům zákazníků z řad domácností sníží nefixované ceny elektřiny a plynu. Lidé mají ušetřit stovky korun oproti současnému cenovému stropu.

České domácnosti platily přes 7 tisíc za MWh eletřiny a více než 2 tisíce za MWh plynu

25.09. 18:20

České domácnosti platily v prvním pololetí letošního roku průměru 7 607 Kč za MWh elektřiny a 2 696 Kč za MWh plynu, uvedl v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ), který nově poskytuje kromě statistiky nabídkových cen energií i průměrné ceny skutečně placené domácnostmi.

E.ON od října zlevní elektřinu lidem, kteří nemají fixovanou cenu

07.09. 13:44

Společnost E.ON zlevní od 1. října elektřinu pro asi 800 000 klientů, kteří nemají fixovanou cenu elektřiny. Cena se tak oproti současným ceníkům sníží o 16 procent, podobně jako cena plynu. E.ON to uvedl v tiskové zprávě.

Průměrným domácnostem stouply ceny energií o 61 procent za dva roky

28.08. 15:45

Průměrná česká domácnost čelila mezi červnem 2021 a 2023 nárůstu cen energií ve výši 61,5 procenta. Nejvíce zasaženou skupinou byli penzisté a také neúplné či nízkopříjmové rodiny. Nejvyšší absolutní ztrátě disponibilního příjmu čelili vlastníci domů. Při zohlednění čistého příjmu různých socio…

Karlovarský kraj postihl v úterý ráno výpadek dodávek elektřiny

Aktualizovali jsme 6.6.2023, 10:35, 06.06. 09:52

Značnou část Karlovarského kraje postihl v úterý ráno výpadek dodávek elektřiny. Příčinou byla porucha na rozvodně, odstraněním závady se zabývali techničtí pracovníci dodavatelů energií. V permanenci byly také složky integrovaného záchranného systému, především hasiči.

Síkela chce, aby dodavatelé energií zveřejňovali skutečné ceny

30.04. 14:53

Kontroverze kolem statistik Eurostatu o nebývalém růstu cen energií v Česku jsou nadále velkým tématem. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce novelizovat zákon tak, aby dodavatelé měli povinnost sdělovat skutečné ceny energií, za které je prodávají koncovým klientům.

V Česku zdražovaly energie oproti zbytku EU nejvíce

26.04. 13:56

V rámci Evropské unie rostly ceny energií ve druhém pololetí loňského roku nejvíce v Česku a Rumunsku, vyplývá z dat Evropského statistického úřadu Eurostat. Plyn ze všech členských zemí nejvíce zdražil v tuzemsku.

Ukrajina obnoví vývoz elektrické energie

08.04. 10:04

Ministerstvo energetiky Ukrajiny oznámilo, že země je připravena po zhruba půlroční pauze způsobené ruskými útoky na energetickou infrastrukturu obnovit vývoz přebytečné elektrické energie do zahraničí. Podle britského ministerstva obrany vzdušné údery Ruska velmi pravděpodobně selhaly.

Státy EU a europoslanci se shodli na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie

Aktualizovali jsme 30.3.2023, 14:51, 30.03. 10:24

Evropská unie by měla v roce 2030 produkovat 42,5 procenta celkové spotřeby energie z obnovitelných zdrojů. Shodli se na tom dnes nad ránem zástupci členských států a Evropského parlamentu, jejichž dohoda zvýšila dosavadní závazek z 32 procent.

Unijní země podpořily dobrovolné omezení spotřeby plynu do března 2024

Aktualizovali jsme 28.3.2023, 15:28, 28.03. 15:08

Země Evropské unie o rok prodlouží dobrovolné patnáctiprocentní omezení spotřeby plynu, aby si zajistily jeho dostatečné zásoby na příští topnou sezonu. Shodli se na tom dnes ministři energetiky členských států, kteří podpořili návrh Evropské komise (EK) na prodloužení loni zavedených úspor do…

Lídry EU čeká debata o pomoci Kyjevu, podpoře zelené ekonomiky i cenách energií

22.03. 12:59

Další pomoc Ukrajině, podpora konkurenceschopnosti evropské zelené ekonomiky či reforma energetického trhu budou hlavními tématy nadcházejícího bruselského setkání prezidentů a premiérů zemí Evropské unie. Šéfové států a vlád evropského bloku se během dvoudenního zasedání mají bavit také o…

Dodavatelé energií dál zlevňují, tarif pod cenový strop letos nabídne i ČEZ

17.03. 12:25

Energetická společnost ČEZ od dubna upraví svůj fixovaný tarif s cenami pod vládním stropem. Nabídne v něm nově ceny elektřiny a plynu pod stropem i pro tento rok, v dalších letech pak budou ceny dál klesat. V rozhovoru pro Blesk.cz to řekl šéf ČEZ Daniel Beneš.

EK navrhla změny trhu s elektřinou, chce více dlouhodobých smluv a pevných cen

14.03. 15:57

Dodavatelé elektrické energie budou mít povinnost nabízet klientům v Evropské unii různé varianty kontraktů, včetně smlouvy s pevnou cenou elektřiny. Měl by se také zvýšit podíl dlouhodobých smluv přispívajících k cenové stabilitě. Počítá s tím návrh úpravy energetického trhu, který dnes…

Většina poruch na vedení proudu opravena, technici připojují poslední lokality

11.03. 18:39

Energetici odstranili většinu poruch způsobených dnešním silným větrem. Firma EG.D odpoledne oznámila, že obnovila dodávky ve všech postižených regionech. Společnost ČEZ má bez proudu posledních 1100 zákazníků. Firma předpokládá, že dodávky obnoví během večera, uvedla mluvčí skupiny ČEZ Soňa…

Kvůli větru bylo ráno bez proudu v Česku kolem 7000 odběratelů

11.03. 09:49

Kvůli silnému nočnímu větru bylo kolem 08:00 bez elektřiny zhruba 2500 zákazníků firmy ČEZ. Nejvíce poruch měla společnost hlášeno na východě Čech a v Moravskoslezském kraji. ČTK to řekla mluvčí energetické skupiny ČEZ Soňa Holingerová. Dalších zhruba zhruba 4400 odběratelů bez proudu evidovala k…

Fotogalerie