Články k tématu: EU

Syrské děti v Libanonu potřebují vzdělání, tvrdí europoslanci

03.10. 22:26

Štrasburk - Syrským dětem, které před válkou uprchly do Libanonu, je potřeba zajistit vzdělání. Evropská unie by proto měla na tyto účely zvýšit objem pomoci.

EU nesplnila slib, hřímá Turecko. Kde jsou peníze?

03.10. 16:24

Ankara - Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana EU nesplnila svůj slib poskytnout Turecku tři miliardy eur na pomoc migrantům. Brusel ovšem částky vyplácí na konkrétní projekty, nikoli jednorázově.

EU je na brexit připravena. Vyjednavač vyrazí na cestu

03.10. 15:12

Brusel - V Evropské komisi probíhají přípravy na jednání o odchodu Velké Británie z EU. Michel Barnier, někdejší eurokomisař pro vnitřní trh, se na počátku měsíce ujal funkce vyjednávače.

reklama

Orbán zuří: Brusel nám uprchlíky nevnutí, změníme ústavu

03.10. 12:49

Budapešť – Maďarské referendum, ve kterém drtivá většina občanů odmítla kvóty na přerozdělování uprchlíků, kvůli nízké účasti není platné. I přesto premiér Viktor Orbán v neděli podle agentury AFP uvedl, že EU nemůže přinutit Maďarsko přijímat přistěhovalce.

Mayová promluvila: Londýn zahájí jednání o brexitu do konce března

02.10. 13:36

Londýn - Britká premiérka Theresa Mayová dnes oznámila, že Spojené království spustí Článek 50 Lisabonské smlouvy ohledně vystoupení z EU do konce března roku 2017.

EU by neměla křečovitě trvat na kvótách, Zrušme je, burcuje rakouský ministr

02.10. 10:02

Vídeň - Rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz kritizuje kvóty, podle kterých by si členské země EU měly rozdělit uprchlíky, aby tak ulehčily jihoevropským státům. Nelíbí se mu ani přístup Německa.

Referendum o kvótách vyšle signál do Bruselu, že nelze dělat politiku proti vůli lidu, tvrdí Orbán

Aktualizovali jsme 1.10.2016, 22:17, 01.10. 10:12

Budapešť - V neděli 2. října budou Maďaři v referendu hlasovat o uprchlických kvótách. Není sice jasné, zda bude plebiscit platný, nicméně se vesměs čeká rázné "ne". Podle premiéra Viktora Orbána se tím vyšle "silný signál do Bruselu, že nelze dělat politiku proti vůli lidu".

Británie po brexitu zákony EU nezruší

01.10. 21:46

Londýn - Veškerá legislativa pramenící z členství v Evropské unii zůstane i po brexitu součástí právního řádu Spojeného království. Nepotřebné zákony se budou rušit postupně.

Odpůrci libyjské vlády nesmí do EU, Brusel prodloužil sankce

30.09. 19:52

Brusel – Agentura AFP informovala o tom, že Evropská unie dnes prodloužila sankce vůči třem významným odpůrcům libyjské vlády národní jednoty. Sankce platí už od dubna.

Merkelová považuje brexit za "varovný výstřel"

30.09. 19:41

Düsseldorf – Německá kancléřka Angela Merkelová dnes na jednání své Křesťanskodemokratické unie prohlásila, že rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii je varováním pro zbývajících 27 zemí bloku. Uvedla to agentura Reuters.

Unijní státy souhlasí s ratifikací klimatické dohody na úrovni EU

Aktualizovali jsme 30.9.2016, 16:25, 30.09. 16:18

Brusel - Ministři životního prostředí EU schválili ratifikaci loňské klimatické dohody OSN z Paříže na unijní úrovni. Na twitteru to uvedl předseda Evropské rady Donald Tusk a novinářům poté potvrdili účastníci dnešního mimořádného jednání. Europarlament by měl pařížskou dohodu projednat a potvrdit…

Inflace v eurozóně zrychlila na 0,4 procenta

30.09. 12:33

Brusel - Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v září zrychlil na 0,4 procenta ze srpnových 0,2 procenta. Míra nezaměstnanosti v EU i v eurozóně zůstala v srpnu opět beze změny.

Pro Británii je brexit šancí stát se baštou volného obchodu, libuje si Fox

29.09. 18:29

Manchester - Britský ministr obchodu Liam Fox se domnívá, že rozhodnutí odejít z Evropské unie dává Británii jedinečnou šanci stát se hlavní mocností světového volného obchodu a navázat nové obchodní vztahy.

Nejdelší život po osmdesátce mají Francouzi. Jak si vede ČR?

29.09. 14:53

Brusel - Podle statistického úřadu Eurostat zaostávají východní země EU za západními státy nejen ekonomicky, ale i co do délky života. Česká republika je v tomto ohledu z 28 zemí až na 21. místě.

Referendum v Maďarsku je show pro občany. Analýza však varuje i před dopadem na Česko

29.09. 13:50

Budapešť - Velmi rychle se blíží den, který bude milníkem pro už tak složité vztahy mezi Maďarskem a Evropskou unií. Už 2. října Maďaři budou v referend hlasovat o tom, zda má země přijmout plán EU na redistribuci žadatelů o azyl v rámci kontinentu. Evropská komise původně představila tuto myšlenku…

Verhofstadt zkritizoval Londýn: O co Británii vlastně jde?

29.09. 13:27

Brusel/Londýn - Lídr liberální frakce Evropského parlamentu Guy Verhofstadt zkritizoval protichůdnost plánů členů britské vlády, kterou čeká vyjednávání o brexitu. Výhrady k záměrům Londýna má také Itálie.

U břehů Evropy čekají masy migrantů. Hrozí další pohroma?

29.09. 10:56

Brusel/Káhira – Evropská unie se s obavami dívá přes Středozemní moře. Tentokrát jí vrásky nedělá Libye, ale sousední Egypt. Právě tam podle nejnovějších informací čekají velké skupiny migrantů, kteří by se již brzy mohli vydat na cestu do Evropy.

Tempo digitalizace se musí trychlit, tvrdí Merkelová i Hollande

28.09. 22:13

Berlín – V německé metropoli se dnes sešli německá kancléřka Angela Merkelová či francouzský prezident François Hollande spolu se zástupci firem a podnikateli. Vedle ekonomických témat budou dnes politici a podnikatelé podle kancléřky mluvit rovněž o aktuální situaci v Evropské unii a o odchodu…

Žádné migranty teď nepřijmeme, rázně vzkazuje Chovanec

28.09. 18:39

Praha – Evropská komise se pokouší tlačit na země, aby přebraly žadatele o azyl z Řecka a Itálie. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) však dnes uvedl, že Česko do konce roku žádné běžence podle unijních kvót přijmout neplánuje.

Kontroly na hranicích jsou oprávněné, i když se počet migrantů snížil, myslí si Evropská komise

28.09. 17:51

Brusel - Evropská komise dnes uvedla, že kontroly, které na vnitřních hranicích schengenského prostoru kvůli migrační krizi zavedly některé země EU jsou i nadále oprávnění. A to i přesto, že se počty přicházejících migrantů výrazně snížily.

Evropské právo není výběrové, berte od nás žadatele o azyl, jinak přikročíme k právní akci, hrozí Řecko

28.09. 17:18

Brusel – Státy Evropské unie zatím převzaly jen zlomek z celkového počtu 160.000 osob, které by měly být v průběhu dvou let z Itálie a Řecka přesunuty do jiných unijních států. Řecko proto vyzývá země, aby splnily své povinnosti.

Dohoda s Tureckem je efektivní, uprchlíků je méně, zní z Bruselu

28.09. 15:06

Brusel – Dohoda mezi Evropskou unií a Tureckem, která měla za cíl zastavit migraci do Evropy po takzvané balkánské trase, je efektivní. Tvrdí to Evropská komise (EK), která poukazuje na počty migrantů, kteří připlouvají k evropským břehům.

Průzkum značení potravin: Znají jej Češi vůbec?

27.09. 12:39

Praha - Podle průzkumu pro Potravinářskou komoru ČR, který uskutečnila agentura STEM/MARK, zná čtvrtina Čechů alespoň jedno evropské značení potravin. Lidé se na výrobcích mohou setkat se třemi typy značení, vždy mají tvar sluníčka.

EU je rozpolcena. Vznikne společná evropská armáda?

Aktualizovali jsme 27.9.2016, 12:00, 27.09. 10:07

Bratislava - Ve slovenské metropoli se dnes koná neformální schůzka ministrů obrany EU. V poslední době se začalo více hovořit o vzniku společné evropské armády, Velká Británie ovšem s návrhem nesouhlasí.

reklama
Fotogalerie