Články k tématu: NATO

Maďarsko schválilo vstup Švédska do NATO

včera 20:44

Poslanci maďarského Národního shromáždění v pondělí schválili vstup Švédska do Severoatlantické aliance. Pro ratifikaci hlasovalo 188 poslanců, šest poslanců Hnutí naše vlast (Mi Hazánk Mozgalom) bylo proti, nikdo se nezdržel hlasování. Po rozhodnutí se v jednacím sále ozval potlesk.

Svět hledá nového šéfa NATO. Jedno jméno zaznívá stále častěji

22.02. 19:32

Americký prezident Joe Biden podporuje kandidaturu nizozemského premiéra Marka Rutteho na post generálního tajemníka NATO. Pro agenturu Reuters to ve čtvrtek uvedl nejmenovaný zdroj z prostředí americké administrativy. Jeho kandidaturu podporují i další státníci včetně Británie.

Trump zpochybňuje kolektivní obranu, vzkazuje Biden členům NATO

14.02. 08:48

Americký prezident Joe Biden prohlásil, že Donald Trump zcela vážně zpochybňuje princip kolektivní obrany NATO. Víkendové výroky pravděpodobného republikánského vyzyvatele v listopadových volbách označil za pozvánku pro ruského prezidenta Vladimira Putina k napadení amerických spojenců v Evropě.

reklama

Trump varoval NATO. Američané by nemuseli přijít na pomoc

11.02. 09:50

Varovné výroky pro členské státy NATO zaznívají během prezidentské kampaně Donalda Trumpa, který je favoritem na zisk republikánské nominace pro listopadový boj o Bílý dům. Trump uvedl, že pokud země nebudou dávat dostatek prostředků na obranu a napadne je Rusko, nepřijdou jim Američané pod jeho…

Stoltenberg předpokládá dlouhodobou konfrontaci NATO a Ruska

10.02. 10:32

NATO musí být připravené na dlouhotrvající konfrontaci s Ruskem, která by mohla trvat i několik dekád, řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg v rozhovoru pro nedělník Welt am Sonntag. Je podle něj třeba, aby spojenci rychle rozšiřovali obranné kapacity.

Putin považuje porážku Ruska za nemožnou. NATO má akceptovat územní zisky

09.02. 08:59

Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že porazit Rusko na Ukrajině je "nemožné" a že NATO musí akceptovat územní zisky Ruska na Ukrajině. Uvedl to v rozhovoru s moderátorem talkshow Tuckerem Carlsonem.

Maďarsko si hraje se Švédskem? Přijeďte než budeme hlasovat o NATO, vzkazuje

04.02. 19:40

Švédský premiér Ulf Kristersson by měl navštívit Budapešť ještě před hlasováním v maďarském parlamentu o přijetí jeho země do Severoatlantické aliance. Podle serveru hvg.hu to prohlásil v pátek v Bruselu šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó.

NATO zahájilo Steadfast Defender. Jde o největší manévry za desítky let

24.01. 21:55

NATO ve středu spustilo nejrozsáhlejší manévry od dob studené války. Cvičení Steadfast Defender potrvá do konce května a zapojí se do něj 90 tisíc vojáků. Aliance chce zjistit, jak jsou spojenci připraveni se zapojit do konfliktu se schopným protivníkem, jakým je například Rusko.

NATO pořídí dělostřelecké granáty do vyprázdněných skladů

23.01. 16:24

V úterý Severoatlantická aliance (NATO) uzavřela smlouvy na nákup více než 200 000 kusů dělostřeleckých granátů v hodnotě přes 1,1 miliardy eur.

Turecký parlament bude v úterý hlasovat o vstupu Švédska do Severoatlantické aliance

22.01. 21:58

Turecký parlament bude v úterý hlasovat o vstupu Švédska do Severoatlantické aliance (NATO). Ankara hlasování o této věci odkládala už více než rok, což narušilo vztahy s jejími západními spojenci. Turecko totiž dlouhodobě obviňuje Švédsko z přílišné shovívavosti vůči skupinám, které považuje za…

Fico odmítl Ukrajinu v NATO. Označil ji za jednu z nejzkorumpovanějších zemí

21.01. 09:34

Ukrajinu pobouřily nejnovější výroky slovenského premiéra Roberta Fica, které pronesl před blížící se schůzkou s ukrajinským protějškem Denysem Šmyhalem. Fico odmítl dodávky zbraní a munice ze skladů slovenské armády i přijetí Ukrajiny do NATO. Podle jeho slov jde o zkorumpovanou zemi, ve které se…

Rusové mohou zaútočit na NATO, míní Němci. Chtějí se připravit

19.01. 09:27

Němečtí odborníci považují v příštích pěti až osmi letech za reálnou možnost ruského vojenského útoku na některou ze zemí Severoatlantické aliance. Tuto obavu vyjádřil německý ministr obrany Boris Pistorius v dnes zveřejněném rozhovoru s deníkem Der Tagesspiegel. Podle něj sice bezprostřední…

NATO finišuje s přípravami největšího cvičení od dob studené války

18.01. 18:03

NATO spustí v příštím týdnu největší manévry za poslední desetiletí. Do cvičení Steadfast Defender se zapojí 90 tisíc vojáků, akce potrvá několik měsíců. Aliance si chce prověřit, jak jsou spojenci připraveni se zapojit do konfliktu s protivníkem, kterým může být například Rusko.

NATO musí vnímat ruskou hrozbu jako věrohodnou, konstatoval ISW

18.12. 10:53

Ruskou hrozbu musí vnímat Severoatlantická aliance jako věrohodnou, konstatovali analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW). Ti se zaměřili na nejnovější vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putin směrem k Finsku a dalším členským zemím NATO.

Švédsko obešlo Maďarsko, které měsíce odkládá ratifikaci vstupu do NATO

06.12. 18:05

Maďarský parlament dlouhé měsíce odkládá ratifikaci vstupu Švédska do Severoatlantické aliance. Stockholm ale nyní našel způsob, jak tento problém obejít.

Válka v Izraeli se může stát globální, upozornil prezident Pavel

21.11. 12:55

Konflikt na Blízkém východě má enormní potenciál stát se globální záležitostí, zejména vzhledem k tomu, jak začíná polarizovat svět, prohlásil prezident Petr Pavel na velitelském shromáždění. Ukrajinská protiofenziva se podle Pavla nevyvíjí podle očekávání Ukrajinců, přičemž podpora Západu byla…

Maďarsko neplánuje další měsíc jednat o vstupu Švédska do NATO

15.11. 18:25

Maďarský parlament zřejmě nebude další měsíc jednat o vstupu Švédska do NATO. Sejde se sice příští týden, hlasování ale není na programu a do konce podzimní schůze, tedy do 12. prosince, se hlasování o této otázce neobjevuje v parlamentním kalendáři. Uvedl to server hvg.hu.

Stoltenberg chce urychlit přijetí Švédska do NATO, tlačí na Budapešť

09.11. 16:58

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg po setkání s maďarskou prezidentkou očekává, že Maďarsko neprodleně ratifikuje vstup Švédska do Severoatlantické aliance. Uvedl to server hirtv.hu.

NATO pozastaví smlouvu CFE. Rusko od ní odstoupilo

07.11. 14:23

NATO pozastaví smlouvu o konvenčních ozbrojených silách v Evropě (CFE). Aliance odsoudila postup Ruska, které se jí už několik let neřídilo a v noci na úterý od smlouvy definitivně odstoupilo. Smlouva byla klíčovým prvkem bezpečnostního uspořádání po konci studené války.

Turecko jednání o vstupu Švédska do NATO neurychlí

01.11. 19:15

Turecký parlamentní výbor pro zahraniční věci bude o ratifikaci vstupu Švédska do Severoatlantické aliance (NATO) jednat v rámci své běžné agendy. Podle předsedy výboru není záležitost pro Turecko stejně naléhavá jako pro jiné země.

Maďarsko zatím neplánuje hlasovat o vstupu Švédska do NATO

24.10. 19:30

V programu aktuálního plenárního zasedání maďarského parlamentu není zařazeno schvalování vstupu Švédska do Severoatlantické aliance. Pro server atv.hu to uvedlo tiskové oddělení zákonodárného sboru. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg přitom očekává přijetí Švédska do aliance během schůzky…

Stoltenberg řekl, kdy Švédsko zřejmě vstoupí do NATO

24.10. 17:55

Švédsko by mělo být již příští měsíc oficiálně přijato do řad Severoatlantické aliance (NATO) poté, co švédské členství přestalo blokovat Turecko. V dopise adresovaném členským zemím Aliance to uvedl generální tajemník Jens Stoltenberg s tím, že by se tak mělo stát během schůzky ministrů…

Erdogan předložil parlamentu ratifikaci švédského vstupu do NATO

23.10. 16:52

Švédsko je o krok blíž ratifikaci členství v Severoatlantické alianci. Patřičný protokol v pondělí podepsal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, souhlas musí vyslovit ještě turecký parlament.

Maďarsko o vstupu Švédska do NATO stále nerozhodlo. Něco jste slíbili, připomíná Finsko

17.10. 20:10

Pro Finsko je důležité, aby se Švédsko bezodkladně stalo členem Severoatlantické aliance. V rozhovoru pro server 24.hu to v úterý uvedla finská ministryně zahraničí Elina Valtonenová.

Fotogalerie