Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zloba europoslance: Přestaňme před teroristy strkat hlavu do písku

Tomáš Zdechovský /KDU-ČSL/
Tomáš Zdechovský /KDU-ČSL/
Foto: KDU-ČSL

Praha - "EU byla zasažená přímo ve svém srdci. Už po útocích v Paříži Brusel zažil masivní zátahy proti teroristům a další vlna následovala v minulém týdnu. Ani sebelepší zásahy ozbrojených složek však nemohly zabránit další tragédii," píše v komentáři, který má k dispozici server EuroZprávy.cz, lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

Hledat teroristy v Bruselu je jako hledat jehlu v kupce sena. Teroristé v plné síle zaútočili i zde, a to na velmi citelných místech.

Dvě exploze otřásly bruselským letištěm, které je jednou z hlavních evropských dopravních tepen, a podle posledních údajů zahynulo celkem 15 lidí. Tím však bohužel krvavá série teroristického řádění zdaleka nekončí. Několik desítek minut poté následoval další výbuch ve stanici Maelbeek nacházející se dokonce v těsné blízkosti evropských institucí.

Série útoků se odehrála (nejspíše ne náhodou) pouhých několik dní po mohutném policejním zátahu vedoucímu k chycení Salaha Abdeslama, který měl být jedním ze strůjců atentátů v Paříži. Ten se ukrýval před policií v Molenbeeku několik měsíců.

Oba útoky Bruselu je jen dalším důkazem o tom, že Belgie nemá svoji bezpečnostní situaci pod kontrolou, což ale není žádná novinka. Např. část Molenbeek, nechvalně proslulá jako „semeniště teroristů," se stala jedním z těch odstrašujících příkladů nezvládnuté imigrace. Vysoká nezaměstnanost a obecně špatné sociální podmínky měly za následek vysokou kriminalitu a příklon části lidí k radikalismu všeho druhu. Nemusím snad připomínat, že jde o čtvrť, kde v minulosti přebývalo hned několik významných strůjců teroristických útoků. Ostatně, psal jsem o tom už dříve.

Bojovat se musí s černým trhem se zbraněmi a radikalismem

Jak tedy podobným útokům předejít či alespoň snížit hrozbu útoku na minimum? Jedním ze způsobů, jak useknout chapadla teroristické chobotnici, je důsledné potírání černého trhu se zbraněmi. Doufám, že tragické události v Bruselu pomohou rozvířit další diskusi o boji s nelegálními zbraněmi. A také věřím, že nezůstane jen u slov, ale dojde i na konkrétní činy.

Dodávám, že šikana legálních vlastníků není řešení, protože teroristé si zpravidla nepořizují zbraně legálně. Hlavní problém spočívá v tom, že na Balkáně je velmi dobře rozvinut černý obchod se zbraněmi. Tyto zbraně se nelegálními cestami dostávají do západní Evropy a končí mj. i v rukou teroristů. Evropská unie by měla dát na názor policejních expertů a všemi prostředky snížit dostupnost nelegálních zbraní na černém trhu.

V současné době musíme přestat říkat okřídlené věty o tom, co kdo by měl dělat, ale začít to skutečně provádět. Přestat se k problémům otáčet zády a začít je pojmenovávat to, co se děje ve vyloučených lokalitách, kde se bojí policisté chodit hlídkovat i ve dne a to nejen v Bruselu nebo Paříži. Teroristy neporazíme, když budeme v rámci „politické korektnosti" schovávat hlavu do písku například před učením radikálních imámů nebo drobnou kriminalitou. Útoky v Bruselu jsou totiž skvělým důkazem, jak se to může všem v Evropě rychle vymstít.

Témata:  Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) terorismus

Související

Aktuálně se děje

24. listopadu 2024 15:45

Rusové odvolali neposlušného generála. Lhal o tom, co se děje na frontě

Ruská armáda učinila zásadní rozhodnutí ohledně jednoho z mužů v nejvyšším velení. Ze své funkce velitele uskupení vojsk Jih byl odvolán generál Gennadij Anaškin. Armádní představitelé ho nařkli z toho, že situaci na frontě na Ukrajině nepopisoval pravdivě, uvedl web RBC-Ukraine.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy