Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soudkyně Králová o Nečasovi rozhodovat nechce. Kdo dostane kauzu poslaneckých trafik na stůl?

Petr Nečas u Obvodního soudu pro Prahu 1
Petr Nečas u Obvodního soudu pro Prahu 1
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Obvodní soud pro Prahu 1 nechce řešit kauzu tzv. poslaneckých trafik, v které obžaloba viní bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) a jeho ženu Janu (dříve Nagyovou) z podplácení poslanců funkcemi.

 O tom, jaký soud se bude kauzou zabývat, bude rozhodovat pražský městský soud. Informaci České televize dnes ČTK potvrdila mluvčí soudu Markéta Puci.

Obvodní soud pro Prahu 1 v minulosti dvakrát řešil jednu z větví kolem Nečasové, která se týkala zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování někdejší premiérovy manželky. Případ měla na starost soudkyně Helena Králová, která Nečasovou a zpravodajce opakovaně zprostila obžaloby. Případ bude řešit odvolací senát.

Stejné soudkyni byla přidělena kauza, kde kromě expremiéra a bývalé šéfky jeho kabinetu čelí obžalobě někdejší vysoce postavený úředník Roman Boček. "Předsedkyně senátu Obvodního soudu pro Prahu 1 podala návrh na odnětí věci," uvedla dnes Puci. Podle mluvčí navrhuje, aby byla kauza delegována k jinému soudu, který spadá do pražského obvodu.

Případ trafik je jednou z trestních kauz kolem Nagyové, které v roce 2013 vedly k pádu Nečasova kabinetu. Kauza začala o rok dříve, kdy se vládní koalici nepodařilo ve Sněmovně zvrátit senátní veto balíčku daňových změn. Kromě opozice hlasovalo proti i šest poslanců ODS, mezi nimi i Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř, kteří ale později složili poslanecké mandáty, čímž umožnili schválení balíčku. Šnajdr a Fuksa vzápětí dostali lukrativní pozice ve státních firmách.

Podle žalobců navedla premiéra ke slíbení tzv. trafik tehdejší šéfka jeho kabinetu spolu s Bočkem, bývalým Fuksovým náměstkem na ministerstvu zemědělství. Obžalovaní prostřednictvím svých právníků v minulosti vinu důrazně odmítli.

Témata:  kauza Nagygate Petr Nečas soudy

Související

Aktuálně se děje

7. října 2025 11:07

Strach ze slovenského scénáře. Kristýna Leichtová zhodnotila volby

K volebním urnám v pátek a sobotu přišly i známé osobnosti, které v některých případech nejsou spokojené s výsledkem sněmovních voleb. Rozčarování z očekávaného návratu Andreje Babiše do čela vlády dala najevo Kristýna Leichtová. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Volební štáb Pirátů

Piráti hlásí první změnu. Jedna ze zvolených poslankyň nebude vykonávat mandát

Nově zvolená poslankyně Šárka Kučerová (Piráti), která kandidovala v Olomouckém kraji, v úterý oznámila rezignaci na mandát. Důvodem jsou mimořádně náročné osobní okolnosti, které jí i přes všechna uvážení neumožňují plně se věnovat práci poslankyně. Mandát tak připadne prvnímu náhradníkovi a místopředsedovi Pirátské strany Martinu Šmídovi.