Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Změna času je opět tady. V neděli večer se hodiny posunou dopředu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - V noci na neděli začne v Česku platit letní čas, pospíme si o hodinu méně. Diskutuje se o tom, zda je tato změna nutná a jaký má vliv na naše zdraví.

Ve 02:00 si lidé musejí posunout hodinky o hodinu dopředu, takže noc ze soboty na neděli bude o 60 minut kratší. Přinese to pozdější rozednívání, ale také pozdější stmívání. Letní čas letos skončí 29. října.

Motivací pro zavedení zimního a letního času byly energetické úspory během dvou světových válek. Mluvčí energetické společnosti ČEZ Ladislav Kříž ČTK v minulých letech opakovaně řekl, že změna času zřejmě nemá na spotřebu elektřiny žádný vliv.

Existují četné snahy letní čas zrušit. Loni v říjnu například senátor Petr Šilar (KDU-ČSL) představil petici, kterou hodlá vyzvat český parlament, aby se zasadil za zrušení střídání letního a zimního času.

Do roku 1995 trval v Česku letní čas šest měsíců, od roku 1996 se republika připojila ke zvyklostem EU a časový posun trvá sedm měsíců, tedy do konce října.

Vědci z Národního ústavu duševního zdraví také loni v říjnu uvedli, že změna času je pro lidské tělo nepřirozená. Podle nich se tím rozbíjí vnitřní sehraný biorytmus. To u citlivějších jedinců provází únava, ospalost a dezorientace.

Američtí vědci pak předloni uveřejnili studii, podle níž den po zavedení letního času se o 25 procent zvyšuje počet srdečních záchvatů. Po přechodu na zimní čas jich naopak prakticky stejným poměrem ubylo.

Témata:  změna času zdraví

Související

Aktuálně se děje

1. dubna 2025 10:59

Diagnóza Dominiky Gottové a jejího muže. Z Finska dorazily citlivé informace

Dominika Gottová se ve Finsku drží stranou zájmu, což jí vyhovuje, protože v Česku by jako dcera legendárního zpěváka Karla Gotta byla pod neustálým drobnohledem. Ze severu Evropy nyní přišly zajímavé novinky o jejím zdravotním stavu.

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy