Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

S příjezdem čínského prezidenta nás čekají zvýšené bezpečnostní opatření

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Na Velikonoce se nebudou ulicemi českých měst procházet ve velkém pouze koledníci s pomlázkami, ale i policisté, kteří budou ještě více než na dodržování silničních předpisů dohlížet na bezpečnost hlavy Čínské lidové republiky. Některá bezpečnostní opatření se přitom mohou dotknout i vás.

Jde o první návštěvu nejvyššího čínského představitele v historii České i Československé republiky. Následující dny tak bude Česko téměř k nepoznání. Bezpečnostní složky budou ve stejné pohotovosti jako při návštěvě amerického nebo ruského prezidenta.

První setkání prezidentů přitom překvapivě neproběhne na Pražském hradě ale na zámku v Lánech. "Je to přivítání někoho v blízkém přátelském prostředí, v domově Zemana," vysvětlil TV Nova Jindřich Forejt, šéf pražského hradního protokolu.

Pokud se chystáte do Prahy, počítejte s tím, že omezení bude platit pro městskou hromadnou dopravu i pro dopravu silniční, ale dokonce i pro lodní provoz na Vltavě. Zavřené zůstanou také některé lokality, veřejná prostranství či památky. V Česku budou během návštěvy prezidenta navíc rozšířené bezletové zóny.

Čínský prezident bude v České republice do úterý. Čeká ho nejen návštěva Lán a Pražského hradu, ale také uvítací ceremoniál s poctami, setkání s několika významnými vládními činiteli, návštěva Žofína či Strahovského kláštera. Z Prahy pak prezident odletí do USA.

Témata:  Praha návštěva čínského prezidenta v ČR

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy