Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Loni Česku teroristické útoky nehrozily, ale působí u nás cizí tajné služby, varují zpravodajci

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: GOPAS

Praha - Vojenské zpravodajství (VZ) dnes zveřejnilo výroční zprávu za loňský rok. Mimo jiné se v ní píše, že nezískalo informace, které by předvídaly hrozbu teroristického útoku proti cílům na území Česka. VZ upozornilo na pravicový extremismus mezi příslušníky armády, riziko pro bezpečnost také představuje phishing.

I přes členství Česka v koalici bojující s hnutím Da'esh (takzvaný Islámský stát) VZ v roce 2015 nezaznamenalo informace naznačující nebezpečí teroristického útoku v České republice. "Zvýšené riziko však platí pro příslušníky Armády ČR působící v zahraničních operacích v jižní Asii, na Blízkém a Středním východě a v severní Africe," uvedli zpravodajci.

V oblasti kybernetické bezpečnosti zjistili "výrazný stoupající trend". Útočníci podle nich použili nejčastěji metodu takzvaného phishingu, kdy se snaží podvodem vylákat přihlašovací údaje lidí nebo čísla jejich bankovních karet a účtů. Používali ale i jiné metody. "Tento trend bude pokračovat a stále více se budou cílem stávat pravděpodobně i prvky národní kritické infrastruktury," uvedlo VZ.

Vojenské zpravodajství uvádí, že na ministerstvu obrany a v armádě loni nezaznamenalo výraznější nárůst extremistů, většinou se přikláněli k pravicovému extremismu. "Činnost jejich stoupenců byla reprezentována pouze jedinci, bez zaznamenaných prvků spolčování," uvedlo VZ. Dodalo, že někteří vojáci používali skrytou nacistickou symboliku a publikovali rasistická prohlášení na sociálních sítích. U některých zaznamenalo i sklony k násilí.

Zpravodajci VZ se loni setkali s působením cizích tajných služeb na českém území. Podle VZ pro ně vzrostl význam šíření informací pomocí internetových projektů a sociálních sítí. "Zvláště prezentace (dez)informací v oblasti obrany mají vysokou míru účinnosti, neboť mají vyvolat u cílového publika iracionální pocit ohrožení," poznamenala tajná služba.

Bezpečností informační služba (BIS) ve své výroční zprávě, kterou zveřejnila ve čtvrtek, varuje, že loni nejvýznamněji působily na českém území zpravodajské služby Ruska a Číny.

Témata:  vojenské zpravodajství Armáda České Republiky kybernetická bezpečnost

Související

Aktuálně se děje

29. dubna 2026 5:00

Předpověď počasí na první květnový prodloužený víkend

Nadcházející prodloužený víkend slibuje převážně jasnou až polojasnou oblohu a postupný nárůst teplot, které v neděli vyšplhají až na letních 26 stupňů Celsia. Zatímco páteční ráno mohou na mnoha místech ještě potrápit přízemní mrazíky, které představují riziko pro kvetoucí vegetaci, zbytek volna bude ve znamení slunečného počasí. Srážky se během prodlouženého víkendu téměř neobjeví, pouze v neděli se na západě republiky může vyskytnout oblačnost s ojedinělými přeháňkami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Andrej Babiš

Babiš poprvé zamířil mimo EU. Pro Česko se snaží zajistit ropu či plyn

Premiér Andrej Babiš (ANO) je na první zahraniční cestě mimo EU, konkrétně na pětidenní pracovní cestě po centrální Asii a Jižním Kavkazu. S prezidentem Ázerbájdžánu Ilhamem Alijevem jednal mimo jiné o dodávkách ropy a zemního plynu do Česka. Společně s vicepremiérem a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (ANO) se zúčastnil obchodního fóra, kterého se zúčastnilo téměř 130 zástupců firem z obou zemí. Premiéra na cestě doprovází podnikatelská delegace čítající 50 podnikatelů.