Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lobista Dalík dostal nízký trest, tvrdí Zeman. Podal kvůli tomu dovolání

Marek Dalík
Marek Dalík
Foto: Reprofoto YouTube

Brno - Lobista Marek Dalík dostal čtyři roky v kauze Pandur a ve čtvrtek nastoupil do vězení. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal dovolání, v němž zpochybňuje výši uloženého trestu.

Trestu je prý pod sazbou běžnou pro danou právní kvalifikaci, sdělil dnes ČTK Zemanův mluvčí Petr Malý. Na podané dovolání dnes upozornila Česká televize.

Mimořádný opravný prostředek směřující k Nejvyššímu soudu podal už dříve také sám Dalík. NS tak bude případ přezkoumávat hned ze dvou úhlů.

Policisté vyšetřovali Dalíka, bývalého poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka, na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse. Svědek v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur za pokračování v nákupu pandurů.

Soud Dalíka poslal do vězení za to, že podváděl, když předstíral, že může zakázku ovlivnit, a pokusil se tím od zbrojařů vylákat peníze. Neprokázalo se naopak, že by šel pro úplatek na žádost někoho z vlády.

Nákup pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, kde Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

Témata:  Marek Dalík Pavel Zeman kauza: Steyr - Pandur

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy