Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počet nakažených v Brně roste, epidemie žloutenky ještě nedosáhla vrcholu

Lékaři
Lékaři
Foto: Zilniklinika **www.zilniklinika.cz**

Brno - Od počátku roku je na jihu Moravy evidováno 215 potvrzených případů žloutenky typu A. Hygienci nemají dobrou zprávu, podle nich ještě epidemie nedosáhla vrcholu.

Za poslední týden počet pacientl vzrostl o 25, uvedla dnes v tiskové zprávě ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje Renata Ciupek.

Podle hlavní hygieničky Evy Gottvaldové to vypadá, že epidemie zatím nedosáhla vrcholu, přičemž podle zkušeností epidemiologů může trvat až rok. Hygienici se ale snaží dělat protiopatření, aby to tak nebylo.

Gottwaldová připomněla, že zvýšený výskyt virové hepatitidy A zaznamenali čeští hygienici například v roce 2008, kdy byla potvrzena u více než 1600 lidí. Podle informací na webu Centra epidemiologie a epidemiologie se nemoc začala šířit podobně jako nyní mezi uživateli drog, tehdy ale v Praze a Středočeském kraji. V druhé polovině roku se už šířila v obecné populaci dospělých, naopak mezi drogově závislými infekce výrazně ubyla. V prvních pěti měsících roku 2008 bylo hlášeno 61 lidí se žloutenkou, v dalších měsících roku pak 1555 onemocnění.

Jihomoravští hygienici podle Gottvaldové současnou epidemii zvládají dobře. Provedli standardní protiepidemická opatření, očkováni byli pracovníci obou infektologických pracovišť a některých lůžkových zařízení. Spolupracují se školami, praktickými a dětskými lékaři. Ministerstvo zdravotnictví zaplatilo očkování 624 dospělých a 154 dětí.

V současné době je na jihu Moravy nejvíce nemocných ve věkové kategorii 20 až 44 let. "Nákaza však postihuje i ostatní věkové kategorie. Nejvíce případů je v Brně a okolí, kde je 80 procent nakažených," uvedla jihomoravská epidemioložka Ciupek.

Podle ní k šíření napomáhají letní aktivity spojené se špatnou hygienou rukou. Patří mezi ně cestování, tábory, festivaly a podobně. Žloutenka se šíří kontaktem. Virus vniká do těla ústy a vylučuje se stolicí. Hygienici proto upozorňují veřejnost, že je potřeba si umývat ruce mýdlem a teplou vodou po každé návštěvě toalety a před každým jídlem.

Témata:  Jihomoravský kraj nemoc lékaři

Související

Aktuálně se děje

9. června 2025 13:06

Jaromír Soukup dostal tvrdé K.O. Jdou zvěsti o nepříjemných následcích

Jaromír Soukup byl o víkendu hvězdou dalšího galavečera organizace Clash. Duel s výrazně mladším influencerem Markem "Datlem" Valáškem jasně prohrál, i když to dlouho vypadalo, že jako vítěze určí jeho soupeře až bodoví rozhodčí po závěrečném gongu. Teď se vedou spekulace o nepříjemných následcích pro kontroverzního podnikatele. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Zásilkovna odhalila plán. Zvýší kapacitu boxů, aniž by je rozšiřovala

V lokalitách, kde jsou Z-BOXy kvůli vysoké poptávce přetížené, dochází k praktické úpravě. Skupina Packeta, včetně české Zásilkovny, zvyšuje jejich kapacitu přidáváním více menších schránek – tedy bez zvětšování celého boxu a bez nutnosti zabírat další místo ve veřejném prostoru. Řada zásilek se pohodlně vejde i do menších dvířek, takže zákazníci získají více schránek pro vyzvednutí, aniž by bylo nutné zasahovat do okolí. Cílem je naplnit rostoucí poptávku a zároveň zůstat šetrní k prostředí měst a obcí.