Před Hradem se kvůli tomu v některých chvílích tvoří dlouhé fronty, organizace kontrol a jejich účinnost se staly terčem kritiky. Prezidentská kancelář připravuje další posílení bezpečnostních opatření.

Výbor schvaloval tzv. rozpočtové opatření, tedy přesun peněz ve schváleném státním rozpočtu, kdy podle zákona má právo rozhodovat o přesunech peněz nad stanoveným limitem. "Rozpočtové opatření se týkalo přesunu 100 milionů korun z kapitoly ministerstva obrany do kapitoly Hradu. Je to určeno na bezpečnostní opatření pro Hrad," řekl Votava. O návrhu se podle něj vedla živá diskuse. "Bylo zpochybňováno, jestli to má vůbec smysl," poznamenal Votava. Podle něj ale zástupci Hradu částku obhajovali, peníze půjdou například na kamerové systémy.

Mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček nechtěl hovořit o technických podrobnostech toho, na co Hrad peníze použije. "Budou určeny na zdokonalení, zlepšení a zefektivnění bezpečnostních opatření na Pražském hradě," řekl ČTK. Peníze podle něj Hrad použije na nové technologické vybavení. "Naším cílem samozřejmě je, aby zajištění bezpečí návštěvníků Pražského hradu bylo moderní, efektivní a ve prospěch občanů," řekl.

Hrad například chystá instalaci bezpečnostních rámů při vstupu do svatovítské katedrály. Podle Ovčáčka je jejich umístění otázkou dohledné doby. V médiích se objevily v minulosti i informace o tom, že by Hrad mohl hlídat speciální systém, který dokáže rozpoznat obličeje. Moderní software v kombinaci s kamerovým systémem dokáže také vyhodnotit podezřelé chování návštěvníků. Zvýšit by se mohl počet hradních policistů. Hrad o to nedávno požádal policejní prezidium.

Členové výboru za klub TOP 09 a Starostů se dnešního hlasování zdrželi. "Mám výhrady proti tomu, čemu Pražský hrad říká bezpečnostní opatření," řekl ČTK předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Nevěří, že opatření vedou k bezpečnosti turistů. "Mám pocit, že je to demonstrace a šikana, takže jsem měl samozřejmě problém s tím posílit finanční prostředky na posilování této šikany," dodal.

Letošní rozpočet přidělil prezidentské kanceláři na výdaje 458,6 milionu korun. Pro příští rok by měla mít podle návrhu asi 429 milionů korun.

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář loni v listopadu řekl, že by chtěl letos dokončit kamerový systém, který bude kontrolovat okolí Hradu. Na začátku srpna se při vstupu na Pražský hrad objevily bezpečnostní kontroly. Během srpna byly také u bočního vchodu z Hradčanského náměstí kvůli kontrolám nainstalovány dva bezpečnostní rámy. Podle Ovčáčka by lidi čekající na zkontrolování měly u vchodů chránit bez nepřízní počasí stříšky. Původně avizoval jejich brzké umístění. Dnes ČTK řekl, že se s jejich instalací počítá v době, až se zhorší počasí.