reklama

Proti rozhodnutí o své vině i proti uložení 2,5letého podmíněného trestu se Svoboda na místě odvolal. O tom, zda Svoboda s dalšími třemi radními skutečně neoprávněně zvýhodnil firmu Haguess, tak bude rozhodovat Vrchní soud v Praze.

"Tak to prostě nejde, tady skončí demokracie v této zemi. Víte dobře, že jsem sám požádal Sněmovnu, aby mě vydala. Já toho nelituju, já jsem si myslel, že to ukáže, že v této zemi je spravedlnost. Dámy a pánové, máme ještě pořád hodně proti čemu bojovat. Hodně, až moc," řekl.

Upozornil, že soudní senát potrestal jeho a další čtyři obžalované, ačkoliv zároveň připustil, že nic neudělali a nic tím nezískali. Svoboda už ve své dřívější výpovědi zdůraznil, že postup radních ohledně nových smluv s firmou vlastnící práva ke kartě opencard posvětil právník. Smlouvy prý navíc bylo nutné schválit, aby se Praha nemusela vrátit k papírovým jízdenkám.

První místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija uvedla, že ze Svobodova odsouzení je v šoku. "Komunální politici začínají být trestáni za to, že používají zdravý rozum. Odsouzen je někdo, kdo chtěl problematické věci řešit. Vždy jsem věřila v nestrannost české justice, dnes o ní mám bohužel pochybnosti," uvedla. Věří, že odvolací soud Svobodu zprostí viny.

Podle předsedy pražské ODS Filipa Humplíka je soudní verdikt kriminalizací politického rozhodnutí, které bylo učiněno v zájmu Pražanů. "Pokud nakonec k odsouzení dojde, zajímalo by mě, na jak dlouho půjde do vězení ministr (Dan) Ťok za podepsání smlouvy s firmou Kapsch," uvedl.

Potrestat za opencard bývalé primátory Svobodu a Hudečka je viděno "okem neprávníka" nesmysl, uvedla náměstkyně pražské primátorky Petra Kolínská. Šéf pražských zelených Ondřej Mirovský poukázal na to, že nevýhodné smlouvy, kterými se nynější vedení magistrátu musí zabývat, byly z velké části uzavřeny před rokem 2010 za éry primátora Béma. "Orgány činné v trestním řízení by se proto měly zabývat skutečnými viníky současné situace," dodal.

reklama